Google’ın spam içerik temizliği Hürriyet, Milliyet ve Akşam’ı vurdu

Arama motorunun son güncellemesi Türkiye'nin önde gelen pek çok haber kaynağını etkiledi.

16.09.2014 - 23:00 | Ali Kuru

Google'ın spam içerik temizliği Hürriyet, Milliyet ve Akşam'ı vurdu

Arama sonuçlarını sıralarken kullandığı algoritmada sürekli değişikliklere giden Google’ın son güncellemesi Türkiye’nin önde gelen medya organlarının internet sitelerini olumsuz bir şekilde etkilemiş görünüyor. Öyleki, son güncellemeyle birlikte aralarında Hürriyet, Milliyet, Akşam, Türkiye Gazetesi, CNN Türk ve Mynet’in de yer aldığı pek çok internet sitesinin Google’ın arama sonuçlarında seçici bir şekilde geriye atıldığı hissediliyor. Örneğin şu an arama kutusuna “Hürriyet” yazdığınızda hurriyet.com.tr’ye ait bir sonuca ulaşmak için 6’ıncı arama sonuç sayfasına ilerlemeniz gerekiyor.

Sosyal medyada konuya ilişkin yapılan ilk yorumlar, güncelleme ile geriye atılan internet sitelerinin yıllardır uyguladıkları haksız rekabet pratiklerinin Google tarafından sonunda cezalandırıldığı fikri etrafında birleşiyor.

Kullanıcılarına sunduğu arama sonuçlarındaki spam içeriği ayıklamak için çalışan Google, sonuçlarda ön plana çıkmak için yanıltıcı anahtar kelimelerle donatılmış ve gerçekte anlamlı bir bilgi sunmayan sayfaları özellikle bünyesinde barındıran siteleri algoritmasında yaptığı değişiklikliklerle cezalandırma yoluna gidebiliyor. Bir yılda yaklaşık 500 küçük değişliklik yaptığı tahmin edilen Google, sadece özel isimler verdiği (Panda ve Penguen güncellemeleri gibi) radikal değişikliklere ilişkin açıklamalar yapıyor. Bu yüzden, şu an geri plana atılmış oldukları görülen internet sitelerinin durumunun Google’ın algoritma güncellemesinden mi kaynaklandığı, yoksa geçici bir hata ile mi ortaya çıktığını söylemek zor olsa da, söz konusu sitelerin halen Google indeksinde yer alıyor olmaları ilk seçeneği güçlendiriyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.