Google’a rekabet ihlali suçlaması

ABD'de 36 eyalet başsavcısı Google'a yeni bir antitröst davası açtı.

08.07.2021 - 18:14 | Simge Şenses

Google'a rekabet ihlali suçlaması

ABD’de 36 eyaletin başsavcılarından oluşan bir koalisyon, Google Play mağazası aracılığıyla mobil cihazlarda uygulamaların satışı ve dağıtımı üzerindeki gücünü kötüye kullandığı iddiasıyla Google‘a dava açtı.

Eyalet başsavcıları, Çarşamba günü San Francisco’daki federal mahkemeye sundukları şikâyette, Google’ın rekabete aykırı taktikler kullanarak geliştiricilere kullanıcılara ulaşmak için Google Play mağazasından geçmekten başka seçenek bırakmadığını bildirdi. Şirketin uygulama satışlarından yüzde 30’a varan abartılı bir komisyon topladığı da şikâyetler arasında yer aldı.

Google, aynı zamanda kendi rakip uygulama mağazasını geliştirmesini engellemek için en büyük Android üreticisi Samsung Electronics Co.’ya ödeme yapmakla suçlandı. Fortnite yapımcısı Epic Games Inc. uygulamasını Google mağazasının dışında dağıtmaya başladıktan sonra, Google’ın aynı şeyi yapmaktan caydırmak için diğer geliştiricileri “satın aldığı” da iddia edildi.

Google iddialara yanıt olarak uygulama pazarı tanımının Android cihazlarla sınırlanmasının, Google’ın geliştiriciler ve tüketiciler için Apple Inc. ile rekabet ettiğini göz ardı etmek anlamına geldiğinin altını çizdi.

Google Kamu Politikası Kıdemli Direktörü Wilson White bir blog yazısında, “Diğer mobil işletim sistemleriyle aynı kısıtlamaları uygulamıyoruz. Bir grup başsavcının diğerlerinden daha fazla açıklık ve seçenek sağlayan bir sisteme saldıran bir dava açmayı seçmesi gerçekten tuhaf” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Bloomberg

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.