MediaCat

Google Türkiye’den markalar için arama trendleri

Google Türkiye’nin “Markalar İçin Arama Trendleri” raporunun çıktılarını, Google Türkiye CMO’su Işıl Heves’le konuştuk.

Google Türkiye’den markalar için arama trendleri

Google her yıl, dünyada ve Türkiye’de en çok aratılan kavramları kategori bazlı olarak raporluyor. Bir önceki yıla veda vakti yaklaşırken, toplumun değişen ilgi odaklarına ışık tutan ve koskoca bir yılı bir çırpıda özetleyen bu raporlar, her coğrafya özelinde ilgi çekici veriler barındırıyor.

Google Türkiye ise bu yıl bir ilki gerçekleştirerek, çalışmaları arasına “Markalar İçin Arama Trendleri” raporunu ekledi. Google Türkiye CMO’su Işıl Heves, pazarlama profesyonellerine yeni yılda izleyecekleri rotaları çizmekte yardımcı olmayı hedefleyen rapordaki içgörüleri ilk kez MediaCat okurlarıyla paylaştı.

Google bu yıl Türkiye’de ilk kez arama trendlerinin markaları ilgilendiren kısmını bağımsız olarak ele aldığı bir araştırma yayınladı. Araştırmanın çıktıları markalara pazarlama aktivitelerinde yol gösterecek ne gibi içgörüler barındırıyor?

Yılın en popüler Google aramalarına yıllık bir bakış sunan arama trendleri; değişen önceliklere, kültürel ilgi alanlarına ve muhtemelen kalıcı olacak alışkanlıklara dair bilgiler sunarak markalara ve pazarlama uzmanlarına yeni yıl planlarını yaparken yardımcı oluyor. Markalar özelinde yayınlanan raporumuz ise pazarlama uzmanlarının gelecek yıla dair planlamalarında kritik öneme sahip olacak bazı önemli istatistikler çıkarttı.

Elimizdeki veriler pandeminin etkilerinin hâlâ sürdüğünü gösterirken, insanların normal hayatlarına geri dönme motivasyonlarına ilişkin sonuçlar da ortaya koyuyor. Değişen eğlence anlayışı, alışkanlıklar, beceriler, alınan yeni kararlar ve farklılaşan tüketici alışkanlıkları gibi konular, markalar ve pazarlama uzmanları için çok şey ifade ediyor.

Sosyal hayatta normalleşmenin arama davranışlarına yansıması ne yönde? Mekân, etkinlik ve seyahat aramalarındaki trendler bize bu konuda neler söylüyor?

Pandeminin devam eden etkilerine rağmen, veriler 2021 yılında normal rutinlerimize dönmeye başladığımızı işaret ediyor. Örneğin Türkiye’de “en iyi restoranlar” ifadesini içeren aramalar bir önceki yıla göre yüzde 60 artış göstermiş durumda. Kapalı alanlarda gerçekleşen etkinliklere yönelik ilgi istikrarla artarken, açık alan etkinlikleri de 2021’e damga vurdu.

Dünyada “yakınımdaki oturma yeri olan açık alanlar” ifadesini içeren aramalar geçtiğimiz yıla göre yüzde 150 artış yaşarken, Türkiye’de “piknik alanı” aramalarının yüzde 85 arttığını görüyoruz. Kalabalıkları cesaretlendirme çabalarının karşılık bulduğu 2021 yılında dünyada “gösterimdeki tiyatrolar” aramaları yüzde 500, “yakınımdaki canlı müzik mekânları” aramaları yüzde 40 artış kaydetti. Dünyada “uluslararası seyahat” aramaları yüzde 300 sıçrama gösterirken, Türkiye’de “gezilecek doğal yerler” aramalarında yüzde 35’lik bir artış izlendi.

Türkiye’de ve global arenada güçlenen tüketici eğilimleri karşılaştırıldığında ne gibi farklılıklar göze çarpıyor?

Pandeminin etkisiyle bütün dünyada benzer trendlerin yükselişe geçtiğini, herkesin benzer süreçlerden geçtiğini söyleyebiliriz. Ancak tabii ki ülkemizdeki sonuçlarla dünyadaki sonuçlar arasında farklılık gösteren alanlar da var. Örneğin kişisel gelişim alanında tüm dünyada büyük bir ilgi artışının yaşandığı 2021 yılında, dünya çapında “yeni başlayanlar için resim kursu” aramaları yüzde 50 artarken, Türkiye’de “edebiyat dersi” aramalarında yüzde 45’lik bir artış yaşandığını görüyoruz. Öte yandan, dünyada “yüz için güneş kremi” aramaları bir önceki yıla oranla yüzde 100 artış gösterirken, Türkiye’de “… vitamini nelerde var” aramalarının yüzde 165 arttığını gözlemliyoruz. Aynı zamanda büyük adımların atıldığı ya da en azından araştırıldığı bir yıl oldu 2021. Dünya çapında “ev kredisi hesaplama” aramaları yüzde 200 artış gösterirken, Türkiye’de “satılık müstakil evler” aramalarında gerçekleşen artış yüzde 25’i buldu.

Sürdürülebilirliğe yaklaşımda da farklılıklar olduğunu söyleyebiliriz zira dünya çapında “elektrikli araç şarjlı” aramaları yüzde 100, Türkiye’de ise “iklim değişikliği” aramaları geçtiğimiz yıla göre yüzde 60 artış göstermiş durumda.

Tüketicilerin son dönemde edindiği alışkanlıklardan kalıcı olmasını öngördükleriniz var mı?

Bazı davranışların kalıcı hâle gelmesi kaçınılmaz. Örneğin dünyada “alışveriş uygulamaları” aramaları yüzde 80, “kapıya yemek siparişi” aramaları da yüzde 70 oranında artış gösterdi. Uzaktan buluşmaların kalıcı olmaya devam edeceğini gösteren bir bulgu da, dünya genelinde “arkadaşlarla online oyun oynama” ve “arkadaşlarla oyun” aramalarının bir önceki yıla göre yüzde 70 artmış olması.

2021 arama trendleri iş dünyasına ve çalışma biçimlerine ışık tutan veriler de barındırıyor. Malum, hibrit çalışma alanlarının ortaya çıkmasıyla birlikte esneklik sadece bir avantaj olmanın ötesine geçti. Artık iş ve özel yaşam dengesini sağlamak bir gereklilik hâline geldi. Bu durum da evlerde iyileştirmeler yapılması gereksinimine yol açtı. Dünyada “bahçe düzenleme fikirleri” araması yüzde 100, “bütçeye uygun banyo yenileme fikirleri” araması ise yüzde 400 artış gösterdi.

Tüketicilerin sürdürülebilirliğe bakış açısının da kalıcı olarak değiştiği bir yıl oldu 2021. Öyle ki, 2020 yılında yaptığımız bir araştırmaya göre insanların yüzde 80’inden fazlası sürdürülebilirliğe pandemi öncesine kıyasla daha fazla önem verdiğini söyledi. Ek olarak, 2021’de dünya genelinde “yakınımdaki yiyecek bağışlama merkezleri”, “yakınımdaki bağış merkezleri” gibi aramalar da yüzde 100 arttı. Özetle, bağış ve yardımlaşma konuları da hayatımızın parçası olmayı sürdürecek gibi görünüyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.