Google, TNS ve Ogilvy&Mather yeni tüketicinin izini sürdü

Yeni tüketici için satın alma tamamen amaçla alakalı.

17.06.2014 - 18:11 | Haluk Kasarcı

Google, TNS ve Ogilvy&Mather yeni tüketicinin izini sürdü

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcı Festivali‘nin 2014 ayağı kısa süre önce başladı. Farklı konulardan yüzlerce oturuma ev sahipliği yapan festivalde gerçekleştirilen özel oturumlardan birisi Google, TNS Global ve Ogilvy & Mather‘i buluşturdu. Online tüketicilerin profilini ortaya koyma amacı ile üç büyük markanın işbirliğinde gerçekleştirilen ve 2458 kişiyle görüşülerek yürütülen yeni tüketiciyi anlama araştırmasının detayları, Kantar Media sponsorluğunda Google Beach Pavilion’da katılımcılarla paylaşıldı.

Tüketicilerin markalarla olan ilişkilerinin hangi şekilde değiştiğini odak noktasına koyan araştırmanın sunumunda Google Reklam Pazarlama Müdürü Tara Walpert Levy ile TNS Medya Araştırmaları Başkanı ve TNS Global Başkan Yardımcısı Dirk Steffens de hazır bulundu.

3 kategori 6 ay boyunca takip edildi

Yeni tüketici için satın alma tamamen amaçla alakalı.Günümüzün parçalanmış medya ve teknoloji ortamında tüketicilerin ne izleyip paylaştıkları konusunda çok daha duyarlı hale geldiklerinin altını çizen araştırmanın ön kabulü; tüketicilerin artık yalnızca kendileriyle ilişkilendirebildikleri içerikle etkileşime girdikleri.

Araştırma bu yeni tüketici grubu anlamak üzere TNS Global ve Ogilvy & Mather’le işbirliğine giden Google’ın, 6 aylık bir süre boyunca yakın zamanda otomobil, güzellik ürünleri ve akıllı telefon kategorilerinden herhangi birinde alışveriş yapmış olan 2458 kişi ile anketler aracılığıyla görüşmesi ile hayata geçirildi.

Görece basit fakat ilginç çıkarımların elde edildiği araştırmada en dikkat çeken değerlendirme ise yeni tüketici için satın almanın tamamen amaçla ilişkili olduğu. Araştırmaya göre yeni tüketiciler yepyeni bir bakış açısına sahip ve bu tüketiciler içerik tüketme amaçları ve satın alma amaçları birbirine paralel.

Satın almaya giden yolu anlamak

Ogilvy & Mather’de dijitalden sorumlu küresel müdür olarak görev yapan Brandon Berger araştırma sonuçlarını değerlendirdiği konuşmasında satın almaya giden yolu anlamanın önemine değindi. Berger, “Tüketici davranışlarının böylesine süratli değiştiği günümüzde markalara araştırma destekli sonuçlar üzerinden satın almaya ilişkin tavsiyelerde bulunabilmek son derece önemli” ifadeleriyle durumu özetledi.

Markalara pazarlama konusunda önemli tavsiyelerde bulunan araştırmanın en dikkat çeken üç tavsiyesi ise şöyle: “Marka pazarlama meselesini paylaşılmaya değer hale getirin, aksi halde bir fark yaratamazsınız. Medya planlarını en çok etkileme potansiyeline sahip temas noktaları üzerinde kurgulamalı ve son olarak ürünlerin tüketicilerin yaşamlarına ne denli uygun olduklarını ortaya koymak zorundasınız.” Araştırmaya göre tüketicilerine sahiplik üzerinden kurgulanan bir deneyim sunmayı başarabilen markalar satın alma noktasında kazanıyor.

Araştırmanın tüketiciler özelinde ortaya koyduğu bir başka kıymetli veri ise kendileri ile etkileşim kurmayı başaran ve onların tutkuları ve ilgilerine hitap eden ürünler sunan markaların; herhangi bir ürünü satın almalarını salık veren diğer markalara oranla 1,5 kat daha fazla tercih edildikleri yönünde.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.