MediaCat

Google mühendisinden bilgisayarsız kodlama eğitimi

Brandon Tory’den çocukları kodlamayla erken yaşta tanıştırmayı hedefleyen ders kitabı.

Google mühendisinden bilgisayarsız kodlama eğitimi

Çağın gereklilikleri doğrultusunda çocukların erken yaşta kodlama becerileri kazanması giderek daha önemli hale geliyor. Bununla beraber ebeveynler, halihazırda ekranlarla fazlaca haşır neşir olan çocuklarının daha fazla saati ekran karşısında geçirmeleri konusunda haklı endişeler taşıyor.

Google mühendisi Brandon Tory, bu endişelere çözüm getirmek adına çocuklara kodlamanın temellerini bir cihaza bağlı kalmadan öğretecek bir kitap hazırladı. Little Hackers (Küçük Hackerlar), dokuz yaş altındaki çocuklara yönelik kodlama eğitimindeki kaynak kıtlığına yanıt olarak doğdu. Tory, kitabı hazırlamaya altı yaşındaki oğluna kodlamaya dair bazı bilgileri kalem ve kâğıt kullanarak da anlatabileceğini fark ettiğinde karar verdi.

Çalışma kitabı çocuklara ilk etapta kod yazmayı öğretmek için değil, onlara kodları okuyabilme ve yorumlayabilme becerisi kazandırmak için tasarlandı. Göreceli olarak erişilebilir ve yaygın bir kodlama dili olan Python’a dayalı olarak ikinci sınıf okuma seviyesinde yazılan kitap, çocukların STEM dünyasına girmelerinin önündeki engelleri zayıflatmayı hedefliyor.

Kitap, içinde bulunan karekodlarla öğrenmeyi destekleyici, artırılmış gerçeklik destekli dijital deneyimlere de yönlendirme yapıyor. Ancak kitabın varoluş amacı elektronik cihazlarda harcanan zamanı azaltmak olduğundan bu arayüze erişim öğrenme sürecinin vazgeçilmez bir parçası değil.

Google'dan bilgisayarsız kodlama eğitimi

Tory, kitaptaki yer alan karakterlerde ırkların eşit temsiliyetine de önem gösterdi. Zira kendisi de bir siyahi olan mühendis, alternatif kaynaklara ilişkin araştırma yaparken bulduğu materyallerin neredeyse hiçbirinde siyahi çocukların yer almadığını ve bu temsil eksikliğinin onların “kendilerini teknolojide görmeleri” için görünmez bir engel oluşturduğunu belirtti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.