MediaCat

Godiva’nın dört ülkedeki hakları satıldı

Yıldız Holding, satış için MBK Partners ile anlaşmaya vardı.

Godiva’nın dört ülkedeki hakları satıldı

Yıldız Holding, Godiva’nın, dört ülkedeki operasyonunun yanı sıra Belçika’daki fabrikasını MBK Partners’a satmak için anlaşma yaptığını duyurdu.

Anlaşmaya göre, MBK Partners, Godiva’nın faaliyet gösterdiği 100’den fazla pazarın içerisinden Japonya, Güney Kore, Avustralya’daki perakende ve dağıtım operasyonlarını ve Yeni Zelanda’da da pazar geliştirme hakkını elinde bulunduracak. Anlaşma Godiva paketli ürünler, e-ticaret, duty free noktaları (Japonya ve Güney Kore) ve bu ülkelerdeki 300’den fazla perakende mağazasını da kapsıyor. Yıldız Holding, Godiva’nın bu dört ülke dışındaki tüm coğrafyalarda yer alan 100’den fazla pazardaki operasyonların ve dünyadaki Godiva markasının tüm haklarının sahibi olmaya ve markayı yönetmeye devam edecek.

Bugün gerçekleştirilen ve her iki şirketin yönetim kurullarınca da onaylanan anlaşmanın şartları ise açıklanmadı.  Bu işlemin Belçika çalışan temsilcileriyle standart devir görüşmelerinin tamamlanması ve Rekabet Kurulunun bekleme süresinin dolması da dahil olmak üzere yasal şartların sağlanması sonrasında, 2019 yılı ortasında tamamlanması planlanıyor.

Yapılan satış anlaşmasıyla Yıldız Holding, Godiva’nın global pazarlardaki fikri mülkiyet hakkına sahip olmaya devam edecek, anlaşma kapsamındaki ülkelerde bu fikri mülkiyet hakkının süresiz kullanım iznini de MBK Partners’a verecek. Yıldız Holding, Godiva’yı tüm dünyada yönetecek ve Belçika dahil 100’ü aşkın ülkede sahibi olduğu operasyonlarını kendisi sürdürecek. Yıldız Holding, satış anlaşması kapsamında yer alan Belçika’daki üretim tesisinin yanı sıra holdingin sahibi olduğu Reading ABD’deki ve İstanbul’daki üretim tesislerinden ürün almayı da sürdürecek.

2008’de Godiva’yı satın almalarından ardından Godiva’nın global cirosunu ve mağaza sayısını neredeyse ikiye katladıklarını belirten Yıldız Holding ve Godiva Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, markanın gösterdiği performanstan ve  büyüme potansiyelinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Ülker, “Gelecekteki potansiyelini görerek, sağlıklı ve güçlü bir büyüme için gereken nakit akışını sağlamaya yönelik alternatifler tespit etmek üzere Godiva üst yönetimiyle stratejik bir çalışma yaptık. Sağlıklı ve güçlü bir büyüme için çok önemli bir karar aldık. Bu anlaşma, portföyümüzdeki yüksek potansiyele sahip diğer bölgelerin hızlı büyüyebilmesi için ideal bir çözüm oldu. Godiva markasının tüm global pazarlarda fikri mülkiyet hakkı şirketimize aittir. Yani, sahibi Yıldız Holding’dir, bunda bir değişiklik yok.” dedi.

Godiva CEO’su Annie Young-Scrivner ise, “Bu anlaşmanın herkes için kazan-kazan anlamına geldiğine inanıyoruz. Anlaşma, mevcut ve yeni pazarlarda büyümemize ivme kazandırırken; dünya genelinde 2 binden fazla yeni kafe açma planımızı destekleyerek, beş katı büyüme stratejimizi gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğumuz kaynakları sağlayacak. Aynı zamanda markamızı ikonik yapan Belçika mirasının, kalitesinin ve el işçiliğinin korunmasına da yardımcı olacak.” diye konuştu.

Anlaşmayı değerlendiren Yıldız Holding Küresel Strateji, Satın Alma, Birleşme ve Dönüşüm Başkanı Nurtaç Afridi, teklif sürecinde son tura aktif olarak katılan birçok saygın yatırımcıdan kayda değer bir ilgi gördüklerini söyleyerek, “Satıştan elde edilecek gelir, Godiva’nın yeni ürün kategorilerine girmesi, dağıtımın tüm kanallarda artırılması, yeni coğrafyalara açılması gibi global büyüme alanlarında hızlı ve etkili yatırım yapabilmesi için finansal esneklik sağlayacak” dedi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.