Gmail’den e-posta pazarlamacılarına kötü haber

Google e-posta görsellerini kendi sunucuları üzerinden sunacak.

13.12.2013 - 14:31 | Ali Kuru

Google e-posta görsellerini kendi sunucuları üzerinden sunacak.

Dün Gmail resmi blogu üzerinde bir duyuru yayınlayan Google, HTML formatındaki e-postaların görüntülenmesi için ihtiyaç duyulan görsellerin göndericinin kaynakları yerine Google’ın kendi vekil sunucuları üzerinden sunulacağını açıkladı. Gmail bu köklü değişikliği 2014 başından itibaren hem masaüstünde, hem de mobilde hayata geçirmeyi planlıyor.

Değişiklik özellikle e-posta pazarlamacıları açısından büyük önem taşıyor. Kendi sunucuları üzerinden sundukları görseller pazarlamacılara, gönderdikleri e-postaların alıcılar tarafından açılıp açılmadığı konusunda değerli bir veri sunuyor. Her bir gönderiye özel olarak oluşturulan görsel bağlantıları sayesinde, alıcılar gönderideki bağlantılara tıklamasa bile, iletilerin tekil performansları ölçülebiliyor. Okunma bilgisinin yanı sıra lokasyon, bağlantı kurulan cihaz tipi (mobil, masaüstü vs.) ve işletim sistemi (Windows, iOS, Android vs.) gibi diğer bazı detaylar da ölçümlenebilen kullanıcı bilgileri arasında yer alıyor.

Gmail'den e-posta pazarlamacılarına kötü haber

Gmail gibi web tabanlı e-posta servisleri, bugüne kadar kullanıcı gizliliği konusunda ihtilaflı bir durum oluşturan bu görsellerin görüntülenip görüntülenmemesi tercihini kullanıcılara bırakıyordu. İlk kez Gmail’in uygulayacağı değişiklikle birlikte artık Google’ın vekil sunucuları üzerinden gösterilecek görseller otomatik olarak görüntülenecek.

Bu durum e-posta pazarlamacıları açısından önemli bir veri kaynağının işlevini anlamına gelse de, okurların içeriğe herhangi bir onaya gerek duymadan doğrudan erişebilecek olmaları gönderilerin performansını olumlu yönde etkileyebilir. Bu da, önceden çekinden davranan kullanıcıların da ilgisinin yakalanabilmesinin, dolayısı ile de tıklanma oranlarının artmasının önünü açabilir.

Değişikliğin e-posta performanslarını nasıl etkileyeceğini zaman gösterecek.

Kaynak: Gmail Blog, Fotoğraf: opacity@flickr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.