Global reklam harcamaları 50 milyar dolar azalacak

WARC, coronavirus etkisiyle güncellenen Global Reklam Trendleri raporunu paylaştı.

28.05.2020 - 10:57 | Sencer Uçar

Reklam sektöründe toparlanma en az 2 yıl sürecek

Şubat ayında yayınladığı WARC Global Reklam Trendleri (Global Advertising Trends – The Adspend Outlook) raporunda 2020 yılında global reklam harcamalarının yüzde 7,1 artışla 660 milyar dolara yükseleceğini öngören WARC, coronavirus salgınının etkileriyle birlikte yeni bir rapor paylaştı.

Dünya genelindeki 96 pazardaki reklam harcamalarının mecra, reklam formatı ve ürün kategorileri özelinde incelendiği güncel Global Reklam Trendleri raporuna göre, global reklam harcamaları bu yıl 2019’a kıyasla yüzde 8,1 (49,6 milyar dolar) azalarak 563 milyar dolara gerileyecek.

Geleneksel mecralarda düşüş beklentisi

WARC tarafından ortaya konulan tabloda en büyük kaybı geleneksel mecraların yaşayacağı görülüyor. Buna göre, 2020 reklam harcamalarında sinemada yüzde 31,6, açıkhavada yüzde 21,7, dergide yüzde 21,5, gazetede yüzde 19,5, radyoda yüzde 16,2 ve televizyonda yüzde 13,8 düşüş gerçekleşecek.

Sosyal medya özelindeki reklam harcamalarında daha önce yüzde 20 oranında öngörülen artışın ise yüzde 9,8 oranında gerçekleşmesi öngörülüyor. Yılın en güçlü performansını sergilemesi beklenen sosyal medyayı yüzde 5 ile online video, yüzde 2,1 ile online görüntülü reklamlar ve yüzde 0,9 ile arama motoru takip ediyor.

Sektörlere göre 2020 reklam harcamaları öngörüleri

Neredeyse tüm sektörlerde reklam harcamalarında düşüş meydana geleceğini ortaya koyan rapora göre, en belirgin düşüş, yüzde 31,2 ile turizm & ulaştırma sektöründe yaşanacak. Turizm & ulaştırmayı yüzde 28, 7 düşüş ile eğlence, yüzde 18,1 ile finansal hizmetler, yüzde 15,1 ile perakende ve yüzde 11,4 ile otomotiv sektörü izleyecek.

Kaynak: WARC

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.