MediaCat

Global değişimi yaratan 6 dinamik

Al Gore’un yazdığı ‘Gelecek’, raflardaki yerini aldı.

Global değişimi yaratan 6 dinamik

‘Gelecek’, ABD Eski Başkan Yardımcısı ve Uygunsuz Gerçek’in yaratıcısı Al Gore’dan önümüzdeki yıllarda küresel dönüşümün yönünü belirleyecek 6 büyük dinamik hakkında açık sözlü ve net bir değerlendirme.

Al Gore'un yazdığı 'Gelecek', raflardaki yerini aldı.Kitap, bugün dünyamızı şekillendirmeye başlayan güçleri teşhis ediyor: küresel ekonomide gerçekleşen dramatik değişimler, uluslararası güç dengesindeki kaymalar, dijital ve biyoteknolojik devrimler, küresel iklim krizi ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş, toplumları bekleyen demografik sürprizler ve kaynakların tüketimi, sağlık ve tıp konularındaki gelişmeler ve ulusal sınırları aşan bir küresel bilincin filizlenmesi…

Söz konusu 6 dinamiğe yakından bakıldığında Gore’un tespit ve öngörülerini şöyle sıralamak mümkün:

  1. İvmesi her gün biraz daha artan ekonomik küreselleşme, oluşturduğu yeni emek/sermaye/tüketim ve siyaset ilişkileriyle yazarın “Dünya A.Ş.” (Earth Inc.) adını verdiği devasa bir organizmaya dönüşmüştür.
  2. Dijital devrim ve internet, tüm dünyadan insanların ve makinelerin birbirine bağlantılı olduğu ve adeta kendisini oluşturan tek tek bireylerin ve makinelerin ötesinde bir varlık haline gelen “Küresel Akıl”ı (Global Mind) yaratmıştır.
  3. Dünyanın siyasi ve ekonomik güç dengesinde Batı’dan Doğu’ya, ulus-devletlerden yerel aktörlere, siyasi sistemlerden piyasalara doğru bir yer değiştirme mevcuttur.
  4. Nüfustaki sürdürülemez artış, tatlı su kaynaklarının ve toprağın plansız tüketimi ve küresel ısınma kirliliği hızla artmaya devam etmektedir.
  5. Dünyadaki enerji, tarım, taşımacılık ve inşaat alanlarındaki radikal dönüşümler insanın ekosistemle ilişkisinde bugüne kadar varolmayan yepyeni ilişkiler yaratmıştır.
  6. Genetik, biyoteknoloji, nörobilim ve genel olarak yaşam bilimlerindeki devrimci değişimler tıp, tarım ve moleküler bilim alanlarını dönüştürmekte ve bir yönüyle evrimin kontrolünü insanın ellerine bırakmaktadır.

Al Gore, bu alanlardaki somut gerçeklikleri son araştırmalara, akademik yayınlara ve incelemelere dayanarak ayrıntılarıyla açıkladıktan sonra eserinin sonunda bugünlerde belki de hepimizin aklından geçen o kritik soruyu soruyor:

“Peki, bundan sonra ne yapacağız?”

Al Gore’un yeni kitabı ‘Gelecek’e kapital.com.tr üzerinden ulaşabilirsiniz.

Al Gore hakkında

ABD Eski Başkan Yardımcısı Al Gore kurucu ortaklarından olduğu Generation Investment Management ve Current TV şirketlerinin yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır. Kendisi aynı zamanda Kleiner Perkins Caufield & Byers’in ortaklarından ve Apple Inc.’in yönetim kurulu üyesidir. Gore zamanının çoğunu, küresel iklim krizinin çözümü için faaliyet gösteren The Climate Reality Project derneğinin yönetim kurulu başkanlığını yaparak geçirmektedir. Gore bugüne kadar dört defa ABD Temsilciler Meclisi’ne, iki defa da ABD Senatosu’na seçilmiştir. Sekiz yıl ABD Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Çok satan Earth in the Balance (Tükenen Dünya), An Inconvenient Truth (Uygunsuz Gerçek), The Assault on Reason ve Our Choice (Tercih Sizin) kitaplarının yazarıdır. 2007 Nobel Barış Ödülünü’nün paylaşanlarındandır.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.