GittiGidiyor ekonomisi

GittiGidiyor'un yayınladığı araştırmaya göre marka Türkiye'de toplamda 2,2 milyon kişinin geçiminde rol oynuyor.

09.01.2019 - 14:39 | Gönül Hadımlı

GittiGidiyor ekonomisi

GittiGidiyor Genel Müdürü ve eBay MENA Bölge Direktörü Öget Kantarcı, bugün düzenlenen basın toplantısında markanın Türkiye ekonomisinde nasıl bir rol oynadığına ışık tutan GittiGidiyor Ekonomisi analizinin sonuçlarını, şirketin 2018 değerlendirmesini ve 2019 öngörülerini paylaştı.

GittiGidiyor’un 2018’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 40 büyüme kaydettiğini ve mobil uygulama indirilme sayısının yüzde 50 artışla 9 milyon TL’ye ulaştığını paylaşan Kantarcı, 2018’de gerçekleşen toplam satışın yüzde 50’sinin mobilden yapıldığını ve 2018’de en çok büyüyen ilk beş kategorinin sırasıyla, otomobil – motosiklet aksesuarı, cep telefonu ve aksesuarı, ev dekorasyon, beyaz eşya ve küçük ev aletleri ile bilgisayar olduğunu belirtti.

650 bin kişinin istihdamına katkı sağlıyor

GittiGidiyor ekonomisiGittiGidiyor satıcılarını kategori ve büyüklük açısından eşit temsil eden 2 bin örneklem arasında yapılan araştırmaya göre, GittiGidiyor’da satış yapan işletmelerde ortalama 6,5 kişi istihdam ediliyor.

Kantarcı’nın belirttiğine göre bu veri GittiGidiyor’un yaklaşık 650 bin kişinin istihdamına katkıda bulunduğunu gösteriyor. TÜİK verilerine göre Türkiye’de hane halkı büyüklüğünün ortalama 3,4 olduğunu belirten Kantarcı, GittiGidiyor’un toplamda 2,2 milyon kişinin geçiminde rol oynadığının altını çizdi.

Kantarcı’nın belirttiğine göre GittiGidiyor’daki 100 bin satıcının 1.206’sı yılda 1 milyon TL ve üzeri satış yapıyor. Milyoner satıcıların yüzde 10’unu kadınların oluşturduğuna vurgu yapan Kantarcı, bu rakamı daha yukarı taşımanın 2019 hedefleri arasında olduğunu da belirtti. Milyonerlerin en çok satış yaptığı ilk beş kategori ise beyaz eşya, cep telefonu ve aksesuar, anne ve bebek ürünleri, ev – dekorasyon ve bilgisayar şeklinde sıralanıyor.

2019’da e-ticaret sektörünün yüzde 25 büyüyeceğini öngören Kantarcı, GittiGidiyor olarak hedeflerinde yüzde 30 büyümenin olduğunu kaydetti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.