Gezegenimize karşı sorumluluk hisseden bir marka: Origins

Sağlıklı Marka olma yolunda çalışan firmalarla hazırladığımız söyleşi dizimizde bu ay konuğumuz Origins.

Advertorial 18.12.2019 - 16:48 | MediaCat

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren ve “Sağlıklı Marka” olma yolunda çalışmalar gerçekleştiren firmalarla gerçekleştirdiğimiz söyleşilere Canped, Arzum, Glohe ve Santa Farma & Agresif Arılar‘ın ardından Estée Lauder şirketinin yeşil markası Origins’i ağırlıyoruz.

Söyleşi serimizde aralık ayı konuğumuz Origins Müşteri İletişimi ve Pazarlama Yöneticisi Esra Öner ile yeşil marka olmanın önemini ve gelecekte markaları bekleyen stratejiler üzerine konuştuk.

Röportajın kısa versiyonunu yazımızda okuyabilir, uzun versiyonunu ise aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Origins markasının sürdürülebilir bir projesi var mı?

Origins markası çalışanları olarak gezegenimiz üzerindeki olumsuz etkimizi en aza indirmenin sorumluluğunu taşıyoruz. Bu farkındalığın ise bireyden başladığına inanıyoruz. Özellikle ofis ortamında bireysel atığı en aza indirmek için uygulayabileceğimiz irili ufaklı birçok şey var.

Basılı materyalleri en aza indirmek için toplantılar sırasında ya da çalışırken not almamız gerektiğinde kağıt yerine bilgisayar kullanarak bu notları çıktı almadan e-posta yoluyla paylaşmak, herhangi bir çıktı almamız gerektiğindeyse sayfaları mutlaka arkalı önlü kullanmak, kahve ya da suyumuzu plastik/kağıt olmayan bardaklarda tüketmek, etkinliklerimizde atılabilir tabak, çatal gibi gereçlerin kullanımından kaçınmak ya da catering menülerimizi vejetaryen yiyeceklerden oluşturmak ve bunun gibi küçük adımlar…

Origins markası olarak doğanın bize sunduklarını doğaya geri kazandırmanın çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bu sebeple 2009 yılından beri American Forests’ Global ReLeaf işbirliğiyle ağaçlandırma programı yürütüyoruz. Yalnızca tohum değil daha çok fidan ekimi gerçekleştiriyoruz. Bağış miktarımızın önemli bir kısmınıysa diktiğimiz fidanların olgunlaşarak güçlü ağaçlara dönüşene kadar yeterli bakım aldığına emin olmak için harcıyoruz. Diktiğimiz ağaçlar orman yangınları ve doğal afetlerden zarar gören alanları yeniden canlandırmaya, hava kirliliğinin ve çevreyi kirleten gazların azalmasına fayda sağlıyor. Şimdiye kadar bu proje ve diğer ülkelerin lokal sivil toplum kuruluşları ile toplamda 1 milyon ağaç dikimi gerçekleştirdik.

Bu lokal projelerden bir tanesi ise markamızın global yönetiminin sağladığı bağış fonuyla geçtiğimiz sene TEMA Vakfı aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz Edirne Subaşı bölgesinde 4 bin 065 fidan dikimi oldu.

Ürün veya tüketiciye sunduğunuz hizmetler içerisinde -çevreye, doğaya ya da direkt tüketici nezdinde olumlu- bir çalışmanız var mı?

Marka olarak 2020 yılına kadar yarattığımız karbon salımını sıfıra indirmeyi hedefliyoruz. Ürünlerimizin üretiminde ve tesislerimizde kullanılan elektriğin yüzde 100’ünü rüzgâr enerjisiyle karşılıyoruz. Gezegenimiz üzerindeki etkimizi azaltmak amacıyla gereksiz atıklardan kaçınmak için her türlü çabayı gösteriyoruz. Örneğin, ürün ambalajlarımız Orman İdare Konseyi (FSC) tarafından onaylanan kartondan yapılıyor. Kitler ve promosyon ürünleri hariç olmak üzere, tüm ürün kartonları yüzde 50 tüketim sonrası geri dönüştürülmüş içerik içeriyor.

2020 yılında hedefimiz tüm karton ambalajlarımızı yüzde 100 oranında sürdürülebilir organik kağıttan elde etmek. 2021 yılı hedefimiz ise şişe ya da kavanoz formundaki ürünlerimizi cam/refill formatına getirmek. Yeniden kullanılabilir kozmetik çantalarımız ve kılıflarımız geri dönüştürülmüş pamuktan yapılıyor.

Tüketici nezdinde baktığımızda ise temiz içerikler bulunduran cilt bakım ürünleri sunmak bizim için çok önemli. Ürünlerimizin içeriklerinde paraben, phthalates, propylene glycol, formaldehyde, sodium lauryl sulfate (SLS) mineral oil, petrolatum, paraffin, diethanolamine (DEA), polyethylene beads ve hayvansal içerikler gibi toksik içerikler bulunmuyor -bal ve balmumu hariç.

Aynı zamanda yakın zamanda mağazamızda hayata geçireceğimiz bir “Geri Dönüşüm” projesi bulunuyor. Bu proje kapsamında müşterilerimiz kullanıp bitirdiği 10 adet Origins ürün ambalajını geri dönüştürülmek üzere Zorlu Center’da bulunan mağazamıza getirdiğinde orijinal boy ürün hediyesi kazanacak.

Siz de markanızın sağlıklı olduğunu düşünüyorsanız hello@dilanbaransel.com adresine e-posta atarak Sağlıklı Markalar’a konuk olabilir, Dilan Baransel Sağlık İletişim Danışmanlığı hakkında detaylı bilgiye Dilanbaransel.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.