Gezegeni koruyan kabuktan kasklar

Japonya'da deniz kabuklarından üretilen Shellmet ile çevrenin ve insanların korunması hedefleniyor.

04.01.2023 - 10:31 | Sencer Uçar

Gezegeni koruyan kabuktan kasklar

Deniz canlılarının kendilerini korumak için kabukları kullanması fikrinden hareket eden TBWA\Hakuhodo ve Koushi Chemical Industry şirketi, insanları ve gezegeni korumak için deniz kabuklarından kask üretimine koyuldu.

Shellmet adı verilen çevre dostu kasklar Japonya’da her yıl 40 bin ton deniz kabuğu atığının oluştuğu Sarufutsu köyünden toplanan deniz kabuğu ve plastik atıklardan üretiliyor. Her gün 270 balıkçının plastik kask kullandığı köyde ciddi bir sorun haline gelen atık deniz kabukları, kabuklardaki kalsiyum karbonatın kullanılmasıyla yine balıkçıların güvenliğini sağlayan kasklara dönüşüyor.

Kaskların 2023 baharından itibaren kullanımıyla eko-plastik kullanımı teşvik edilecek. Kaskların olası kullanım alanı yalnızca balıkçılığı da kapsamayacak. Kasklar, bölgede sıkça yaşanan şiddetli depremlerin yanı sıra yoğun yağmur ve kar yağışlarında da köylüler tarafından korunma amaçlı kullanılabilecek.

Deniztarağının Japonya’da kabuklu deniz canlıları arasında en çok tüketilenlerin başında geldiğini ve aynı zamanda en yüksek miktarda atığa yol açan olduğunu söyleyen TBWA\Hakuhodo Kreatif Direktörü Masatoshi Usami, “Kabuklar atıktan ziyade kaynak olarak görüldüğünde yeni sürdürülebilir hammadde olanakları sunuyor. Shellmet bunun ilk örneği. Kabuklar canlıları dış tehditlerden korumaya yarar, şimdi de insan hayatını koruyacak” diyerek, projenin balıkçılığın ötesinde toplumda daha geniş kesimlere yayılmasını umuyor.

Kaynak: The Stable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.