MediaCat

‘Gerçek insanlara ulaşmak için billboard’lara güvenin’

Açıkhava reklamcıları dijitale meydan okuyor.

‘Gerçek insanlara ulaşmak için billboard’lara güvenin’

ABD’li açıkhava reklamcıları New York’ta düzenlenen Advertising Week’in başlangıcı ile örtüşen bir program izleyerek geçtiğimiz Pazartesi günü bir reklam kampanyası başlattı. Dijitalin yükselişi karşısında kan kaybeden mecranın gerçek hayatla ilişkisine odaklanan kampanyanın mesajı net: “Bu reklamı gerçek insanlar görüyor!”

Açıkhava reklamcıları dijitale meydan okuyor.Kampanyanın çıkış noktasını dijital reklamcılıkla ilişkili olarak son dönemde sürekli gündeme taşınan olumsuzluklar oluşturuyor. Özellikle display reklamların yayıncılar tarafından bot ağları ile suiistimallerinin denetlenemeyen doğasına ve gösterildikleri sayfanın kullanıcı tarafından görülemeyen alanlarında kendilerine yerleşim bulmaları nedeniyle son kullanıcıya ulaşamayan reklamlara vurgu yapan kampanyada açıkhavacılar, medya planlamacıları kendi mecralarına güvenmeye çağırıyor.

ABD Açıkhava Reklamcıları Derneği tarafından hayata geçirilen kampanya “Feel the Real” (gerçeği hisset) adını taşıyor. Kampanya ilanları ise “bu reklam gerçektir”, “gerçek bir reklamı tüketiyorsunuz; siz gerçeksiniz” ve “medya planlamacılar, bir gerçeklik probleminiz mi var?” gibi metinler içeriyor. Bazı ilanlar ise doğrudan konumlarını karşılayan reklam ajanslarının yetkililerine sesleniyor; örneğin Ogilvy & Mather’ın New York Ofisi’nin karşısında konumlandırılan bir ilan “Hey Shelly, bu reklam sana gerçek gibi geliyor mu?” sorusuyla ajansın yönetim kurulu eski başkanı Shelly Lazarus’a çağrıda bulunuyor.

Açıkhava reklamcıları dijitale meydan okuyor.

Habere yer veren Wall Street Journal, 2015’in ilk altı ayında ABD açıkhava reklam sektörünün yüzde 2,7 büyüdüğünü ve 2014 rakamlarının sektörün geçen yılki hacminin 4,1 milyar dolar olduğunu gösterdiğini söylüyor. Bununla birlikte ABD online reklam harcamalarının 2014’te 50 milyar dolar olarak gerçekleştiğinin tahmin edildiğini söyleyen gazete, bu yıl için yüzde 17’lik bir büyümenin gerçekleşmesinin beklendiğinin altını çiziyor.

Kampanya için hazırlanan tüm ilanlara feelthereal.org adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Açıkhava reklamcıları dijitale meydan okuyor.

Açıkhava reklamcıları dijitale meydan okuyor.

Açıkhava reklamcıları dijitale meydan okuyor.

Kaynak: WSJ

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.