General Motors`ta şok istifa!

ABD'li otomotiv şirketi General Motors'un (GM) üst Yöneticisi (CEO) Fritz Henderson, görevinden istifa etti...

02.12.2009 - 00:00 | MediaCat

ABD’li otomotiv şirketi General Motors’un (GM) üst Yöneticisi (CEO) Fritz Henderson, görevinden istifa etti.

GM sözcüsü Chris Preuss yaptığı açıklamada, “GM Yönetim Kurulu’nun karar verdiğini ve Henderson’un istifa etmeyi kabul ettiğini, bazı değişiklikler yapmanın zamanı olduğunu” söyledi. Henderson’un yerine biri getirilinceye kadar GM Başkanı Ed Whitacre’in geçici olarak şirketin üst yöneticiliği görevini üstleneceği belirtildi.

Henderson, 1977 yılında GM’de çalışmaya başladıktan sonra 2000 yılından itibaren GM Üst Yöneticisi olan ve ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin istifaya zorladığı Rick Wagoner’in yerine Mart ayında göreve başlamıştı.

ABD Hazinesinin GM’ye verdiği 50 milyar doları korumak amacıyla oluşturulan yeni yönetim kurulunda Temmuz ayında GM’ye başkan olan Whitacre, şirketin iflas sürecinden çıkmasına yardımcı olan Henderson’ın, “şirkete eşi benzeri olmayan zorlu ve değişim sürecinde liderlik etmede fevkalade iş yaptığını” ifade etti.

Şirketin küresel çapta yüksek kaliteli araçlar sunma konusunda doğru yolda olduğunu belirten Whitacre, “Bizim şimdi bu amaca doğru ilerlememizi hızlandırmaya ihtiyacımız var” dedi.

Bu arada, Beyaz Saray’dan bir sözcü, Henderson’un istifasıyla yönetimin alakası bulunmadığını belirterek, “Bu kararı yönetim kurulu tek başına aldı. Yönetim, karara müdahil olmadı” diye konuştu.

GM’ye verdiği milyarlarca dolarlık destek karşılığında şirkette yüzde 60’dan fazla payı bulunan ABD yönetimi, sık sık GM’nin idaresini Whitacre ve yönetim kuruluna bıraktığını kaydediyor.

Öte yandan, GM’ye bağlı İsveçli otomotiv üreticisi Saab’ın durumunu değerlendiren GM Yönetim Kurulu, Saab ile ilgilenen potansiyel firmalar olduğunu, ancak “uygun bir anlaşma” olmazsa, Saab’ın faaliyetlerini yavaşlatacağını açıkladı.

İsveçli lüks otomotiv üreticisi Koenigsegg Automotive şirketi başkanlığındaki grup Saab’a yaptığı teklifi geri çekmiş ve Saab’ın satışı bu yıl üçüncü kez başarısız olmuştu. Saab’da 4,500 kişi çalışıyor.

Geçen ay kendine bağlı Alman otomotiv şirketi Opel’in satışından vazgeçen GM, son birkaç ayda ABD’deki otomotiv piyasasındaki payını yüzde 20’lerde istikrara kavuşturmuş, ABD ve Asya’daki satışlarını yükseltmişti.

Henderson, GM’nin üretimini Chevrolet, Cadillac, Buick ve GMC olmak üzere dört çekirdek markaya indirme amacında büyük oranda başarılı olmuştu…

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.