MediaCat

Gençler Facebook’tan uzaklaşıyor

Genç kullanıcılar Facebook’a zaman ayırmak istemiyor.

Gençler Facebook’tan uzaklaşıyor

Pew Internet‘in yeni araştırmasına göre gençler Facebook‘u kendilerini ifade edebilecekleri ve rahatlayabilecekleri bir alan olmaktan çok, evdeki ve okuldaki günlük aktivitelerinin bir uzantısı olarak görüyor. The Verge‘in haberine göre genç kullanıcıların böyle düşünmesinin altında yatan neden ne üçüncü partilerin verilerine erişecek olmalarından duydukları kaygı, ne de ebeveynlerinin onlara yakıştıramayacakları fotoğraflarını görüntüleme ihtimalleri. Araştırmanın sonucu asıl nedenin Facebook üzerinde bir profile sahip olmanın, profil fotoğrafı belirleme ve beğeni toplamaya çalışma gibi zahmetli işler gerektiren bir süreci beraberinde getirmesi.

“Genç kullanıcılar her şeyi herkesle paylaşmıyor”

Her ne kadar online gençlerin yüzde 77’si Facebook kullansa da, Zuckerberg‘in sosyal ağın geleceğine ilişkin varsayımının aksine, hemen her şeyi herkesle paylaşmıyorlar. Araştırmanın sonuçları Facebook kullanan gençlerin neredeyse yarısına yakınının kendi güncellemelerini ya da diğerlerinin yorumlarını sildiklerini, etiketlendikleri fotoğraflardan kendi etiketlerini kaldırdıklarını gösteriyor. Sonuçlar ayrıca, neredeyse yüzde 75’inin arkadaş listesinden bir ya da daha çok ismi çıkardığını ve yüzde 58’inin birilerini bloke ettiğini gösteriyor. Pew raporunda, “Her ne kadar bazı alt gruplardaki katılımcılar Facebook kullanmaktan keyif alıyor olsa da, büyük çoğunluk artan yetişkin varlığı, yüksek baskı ve bunların dışında kalan diğer negatif sosyal etkileşimlerle birlikte ortaya çıkan kısıtlarla ilişkilendiriyor.

Genç kullanıcılar Facebook'ta her şeyi herkesle paylaşmıyor

Araştırmanın üstünde durulması gereken bir diğer ilginç sonucu ise, genç kullanıcıların sosyal ağ üzerinde oluşturdukları verilere üçüncü partilerin erişimi konusunu çok da kafalarına takmadıkları. Sonuçlar, araştırmaya katılan kullanıcıların sadece yüzde 9’unun bu konuda ‘büyük kaygı duyduğunu’ gösteriyor. Ebeveynler açısından ise bu konu çok daha farklı şekilde değerlendiriliyor. Araştırmaya katılan ebeveynlerin yüzde 81’inin bu konudaki kaygısı ‘üçüncü partilerin çocukları hakkında ne kadar veriye ulaşabilecekleri’ noktasına odaklanıyor. The Verge, sonuçların gençlerin Facebook’ta oluşturdukları verilerin sosyal ağ tarafında nasıl kullandığı konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığını gösterdiğini vurguluyor.

“Gençler soluğu Twitter’da alıyor”

Araştırmaya göre gençler Facebook’u günlük aktiviteleri için halen kullanıyor olsa da, birçoğu alternatif sosyal mecralara yöneliyor. Pew bu kaçışı örneklemek için geçtiğimiz yıl yüzde 16 olan gençler arasındaki Twitter kullanım oranının bu yıl yüzde 24’e yükselmesini gösteriyor. Pew’in dikkat çektiği bir başka konu ise, Facebook’ta tamamen halka açık profile sahip kullanıcı sayısı yüzde 14 iken, Twitter kullanan bu gençlerin neredeyse üçte birinin tamamen herkese açık güncellemeler yayınlaması.

Kaynak: The Verge

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.