MediaCat

Geçmişte kalmış değil

Robert Capa Contemporary Photography Center ve Innocean Worldwide’dan barışa yönelik güncel bir çağrı.

Savaş denince kimi zihinlerde bugünümüzden ziyade geçmişte yaşanıp bitmiş acılar canlanır. Oysa savaşlar yalnızca geçmişe ait değil. Öyle ki 2023’te dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan silahlı çatışma sayısı, son 50 yılı geride bırakarak 183’e yükselmiş durumda.

Günümüzde savaşların hız kesmeden çoğaldığı gerçeğinden hareket eden Robert Capa Contemporary Photography Center, sanılanın aksine durumun hiç de iyiye gitmediğini Innocean Berlin imzalı bir kampanyayla gözler önüne seriyor. Avrupa genelinde yayına giren Capa vs War (Capa Savaşa Karşı) adlı kampanyada “Bir savaş fotoğrafçısı olarak, hayatımın sonuna kadar işsiz kalmayı umuyorum” sözünün sahibi ünlü savaş fotoğrafçısı Robert Capa’nın geçen yüzyılda çektiği fotoğraflar, günümüzdeki çok benzerleriyle birlikte yer alıyor.

Innocean Worldwide Avrupa CCO’su Gabriel Mattar, “Capa Savaşa Karşı” konseptinin ardındaki mantığa ve kampanya mesajına dair, “Robert Capa Contemporary Photography Center işbirliğimiz, tıpkı Capa’nın da yaptığı gibi, dünyaya aynı merak ve cesaretle bakmaya dayanıyor. Capa Savaşa Karşı ile insanların bu reklamlara bakıp düşünmelerini, bir şeyler hissetmelerini sağlamayı umuyoruz. Reklamlardaki fotoğrafları Capa 80 yıldan uzun süre önce çekmiş olsa da hepsi bugün de çekilmiş olabilirdi ne yazık ki. Bu da hepimizin savaşın çok uzun zamandır çağdaş olduğunu düşünmemize neden oldu” yorumunda bulunuyor.

Çektiği fotoğraflarla Capa’nın yalnızca savaşın dehşetini resmetmekle kalmadığını, aynı zamanda evrensel barış arzusunu ve insan ruhunun zorluklar karşısındaki gücünü de gösterdiğini söyleyen Capa Center Genel Müdürü Kőrösi Orsolya, “İşleri, barışın yalnızca savaşın yokluğu değil, anlayış, empati ve umudun varlığı anlamına geldiğine dair etkileyici bir hatırlatıcı. İşte bu nedenle bu kampanyanın arkasında bu kadar sağlam duruyoruz. Kampanya Capa’nın evrensel, zamansız inancıyla örtüşüyor” diyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.