Geçmişi reklamlarla anlamak

Biraz ırkçılık, biraz seksizm... Karşınızda sektörün eski incileri.

29.04.2016 - 16:55 | Arzu Nilay Kocasu

Geçmişi reklamlarla anlamak

Başarılı addedilen reklamların yayınlandıkları döneme ve topluma dair önemli ipuçları taşıdıkları malumunuz. Bu halleriyle kıymetli birer sosyolojik malzeme olan reklamların ihtiva ettikleri ana fikirlere göz atarken anakronizmden kaçmakta ve her bir reklamı hizmet ettiği dönem ve toplum üzerinden değerlendirmekte elbette yarar var. Yine de, memleketimizin 11’inci cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de dediği gibi, insan gerçekten hayret ediyor. Üstelik bu hayret, eski reklamlarda benimsenip yerleşikleşmiş pek çok söylem ve düşüncenin bugün halen geçerliliğini sürdürmeye devam ettiğini bildiğimiz halde gerçekleşiyor.

Bir zamanların ırkçılık ve seksizmle bezenmiş gerçekliğine ve toplumların bu gerçekliği bugün hâlâ aşamamış olmalarının yarattığı hayal kırıklığına teslim olmamaya çalışarak; karşınızda reklam sektörünün gözünden toplumların hızlı bir geçmişi…

Takvimler 1920’leri gösterirken Palmolive hanımları uyarıyordu: “Çoğu erkek ‘Güzel mi?’ diye sorar; ‘Akıllı mı?’ diye değil.”

Geçmişi reklamlarla anlamak

Kaynak: Business Insider

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.