Garanti’ye 2,5 milyar dolarlık yatırım

İspanyol banka Garanti'nin yüzde 15'ini almak için hazırlanıyor.

20.11.2014 - 13:23 | Ali Kuru

Garanti'ye 2,5 milyar dolarlık yatırım

İspanyol Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA (BBVA), Garanti Bankası hisselerinin yüzde 14,9’unu satın almaya hazırlanıyor. İspanya’nın ikinci en büyük bankası olan BBVA, Ferit Şahenk ve Doğuş Holding‘e hisse devri karşılığında yapacağı 2,5 milyar dolarlık ödeme için dün şirketin 2 milyar avro değerindeki hisselerini satışa çıkardı. Satın alma sonucunda BBVA’nın Garanti’deki hisselerinin oranı yüzde 39,9’a yükselecek. Doğuş Holding ise bankanın yüzde 10’una sahip olmaya devam edecek.

Bloomberg‘in haberinde BBVA’nın Garanti’ye hisse başına 8,9 lira ödeyeceği belirtiliyor. Garanti hisselerinin bugün Borsa İstanbul’da yüzde 1,7’ye varan oranlarda düşüş sergilediğini söyleyen Bloomberg, bankanın mevcut değerinin 37 milyar lira civarında olduğunu vurguluyor.

Haberde ayrıca, BBVA’nın Garanti hisselerinin yüzde 24,9’unu 2010 yılında Doğuş and General Electric Co.’dan satın aldığı bilgisi paylaşılıyor. Haberde, o dönem yapılan anlaşma ile takip eden beş yıl boyunca BBVA ve Doğuş’un Garanti’nin yönetim kurulunda eş sayıda sandalye ile temsil edilmesinin kararlaştırıldığı, ardından BBVA’nın yönetimi devralmasının planlandığı ifade ediliyor.

Kaynak: Bloomberg, Fotoğraf: wilson_mark@flickr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.