MediaCat

Futbol maçlarında bant reklam dönemi sona eriyor

RTÜK, karşılaşmalarda sıkça kullanılan bant reklamlara yeni düzenleme getirdi.

Futbol maçlarında bant reklam dönemi sona eriyor

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu‘nun (RTÜK) spor karşılaşmalarında sıkça kullanılan ve yarattığı rahatsızlık nedeniyle izleyicilerin tepkisine neden olan bant reklamlara ilişkin yönetmelik düzenlemesi yürürlüğe girdi. “Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik”te yapılan değişiklikler 4 Ağustos’ta Başbakanlık tarafından onaylanarak, Resmi Gazete’de yayımlandı. Hazırlıkları 2014 sonunda başlayan fakat sezon içerisinde karışıklığa neden olmamak için pratiğe geçirilmeyen düzenleme, 2015-2016 sezonunda uygulanmaya başlanacak.

Oyuncu ve sunucuların görüntüleri kapanmayacak

Yönetmelikte “Reklam ve tele-alışveriş yayınlarının biçim ve sunuşu” başlıklı maddesinde yer alan, “Bant reklam yayınında reklam alanı görüntü alanının yüzde 20’sini aşamaz. Bant reklam teknikleri kullanılarak yapılan spot ve küçük ilanlar tarzındaki reklamlar, program bütünlüğü, değeri, etkinliği ve mesajın bozulmasını önlemek için sesli olarak yayınlanamaz. Spor karşılaşmalarında sporcuların ve yayınlanan müsabakanın, diğer programlarda oyuncuların, sunucuların ve konuşmacıların görüntülerini kapatacak şekilde yerleştirilemez” ifadesinin son cümlesi şöyle değiştirildi:

“Bant reklam, programlarda oyuncuların, sunucuların ve konuşmacıların görüntülerini kapatacak şekilde yerleştirilemez.”

Yine aynı maddenin diğer bir fıkrasında yer alan “Haber bültenleri ve çocuklara yönelik programlarda bant reklamlar yayınlanamaz” ifadesi de “Haber bültenleri ile çocuklara yönelik programlarda ve spor karşılaşmalarının bölüm, duraksamalar ve devre araları dışında, bant reklamlar dâhil hiçbir türde reklam yayınlanamaz” olarak değişti.

“Bant reklam” ve “genel reklam” ayrımı kalkıyor

Bu değişikliklerle, “bant reklam” kavramı ile “genel reklam” kavramı arasındaki ayrım ortadan kaldırılıyor. Televizyon kanalları bugüne kadar spor karşılaşmalarının bölüm, duraksamalar ve devre araları dışında kesinlikle “genel reklam” yayınlayamıyorsa, düzenlemenin Resmi Gazete’de yürürlüğe girmesinin ardından, “bant reklam” yayını da yapamayacak.

RTÜK tarafından yapılan düzenlemenin gerekçesinde, “Avrupa ülkelerindeki uygulamaya bakıldığında da spor programlarında bant reklamlara yer verilmediği ve reklamların sadece bölüm, duraklama ve devre aralarında yayınlandığı görülmüştür” ifadesine yer verildi.

Kaynak: NTV Spor

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.