MediaCat

Fikir tıkanıklığına birebir

“Bir kere durağanlığı kırıp da hareketi başlattınız mıydı, fikir de kendiliğinden hayata geçip uygun olduğu yerdeki talebi karşılamaya yönelir” diyor Jack Foster çoksatan kitabı Fikir Nasıl Bulunur’da. Detaylara beraber bakıyoruz.

“Yeni fikirler ilerlemenin tekeridir. Fikir yoksunluğu, durgunluğun hâkimiyetine neden olur. İster bambaşka bir dünyayı düşleyen bir tasarımcı ister bir iş konsepti geliştirmekle yükümlü bir yönetici ister bir satış patlaması yaratmanın yollarını arayan bir reklamcı ya da akıllardan çıkmayacak bir okul eğitim programı oluşturmaya çalışan bir öğretmen ya da bildik hayır işi biletlerini farklı bir yöntemle satmaya çabalayan bir gönüllü olun, başarınızın anahtarı yeni fikirler üretme becerinizdir.”

Ünlü reklamcı, metin yazarı ve kreatif direktör Jack Foster çoksatan kitabı Fikir Nasıl Bulunur’da söze böyle başlıyor.

Foster’ın kitabı üniversitede verdiği reklamcılık derslerinde fikirlerin ne olduğu ve iyi fikirlerin nasıl bulunduğuna dair öğrencilerine anlattıklarının bir özeti niteliğinde.

Foster kitabın ilk bölümünde bir fikrin ne olduğunu ve gördüğümüzde nasıl tanıyacağımızı anlatıyor. Onu takip eden sekiz bölümde ise zihnimize nasıl kondisyon kazandıracağımız anlatılıyor. Sonraki beş bölümde de o fikirleri yakalamanın yöntemleri anlatılıyor.

Fikir nedir?

Jack Foster bu soruya James Webb Young’dan şu alıntıyla yanıt veriyor: “Fikir, eski unsurların yeni bir bileşiminden ne daha geride ne de daha ileridedir.”

Yani, diyor Foster, bir fikri yakalamak yeni bir yemek tarifi yaratmak türünden bir iştir. “Bütün yapacağınız, zaten bildiğiniz bazı baharatları kullanarak yepyeni bir karışım hazırlamaktır. Hepsi bu kadar işte. Kolay olması bir yana, bu iş dâhi olmanızı da gerektirmez.”

Eğlence bahane fikir şahane

Foster’a göre beynimize iyi fikir bulma kondisyonu kazandırmak için yapılacakların en başında eğlenmek geliyor. Evet, yanlış duymadınız, eğlence birinci sırada.

Foster, en güzel fikirleri, en mükemmel reklamları, en kusursuz televizyon ve billboard çalışmalarını her zaman kendi içinde en eğlenceli çalışan takımın getirdiğini söylüyor. Çatık kaşlılardan çoğunlukla güzel bir iş çıkmaz, diyor.

“İşin bir numaralı kuralı, sıkıcı ve tekdüze olmamasıdır; mutlaka eğlenceli olmalı. Eğer eğlence yoksa, yaşamınızı boşa harcıyorsunuz demektir.”

Hedefe kilitlen

Foster’ın beyin kondisyonu için salık verdiklerinden biri de “hedefe kilitlenmek”. “Eğer beyninizi hedeflere kilitlerseniz – örneğin fikir bulmaya,” diyor Foster, “beyniniz de onlara nasıl erişeceğinizi bulup çıkartır”.

Foster, fikirlere erişmek için yapılması gerekenin onlara erişmiş olduğumuzu hayal etmek olduğunu söylüyor ve şöyle ekliyor: “Fikre erişeceğinizi hayal etmeyin. Sadece alkışlandığınızı, kutlandığınızı ve ödüllendirildiğinizi hayal edin. Başaracaksınız.”

Doldur beynini

Foster yıllar içinde beraber çalıştığı başarılı reklamcıların hepsinin temel özelliklerinden birinin çok meraklı olmaları olduğunu belirtiyor. Hepsinin nesnelerin nasıl çalıştıkları, insanların ilgi alanları gibi konularda bitmez tükenmez bir merakla donatıldıklarını söylüyor.

“Eğer yeni bir fikir, az ya da çok eski unsurların yeni bileşiminden öte bir şey değilse, o halde eski unsuru daha fazla bilenler, daha az bilenlerden daha çok yeni fikir yaratma eğilimindedir. Eğer, sizi bilgi parçacıkları biriktirmeye sürükleyecek doğal meraktan yoksunsanız, kendinizi zorlamalısınız.”

“Her gün. Hiç vazgeçmeksizin.”

Önce sorunu tanımla

Biraz da Foster’ın fikirleri bulup yakalamak için önerdiği yöntemlere bakalım.

Yazara göre en önemli aşama, sorunu doğru tanımlamak. Ona göre reklamcılıkta sorunun tanımlanması genellikle yaratıcı bir iş planı ya da yaratıcı bir strateji ister.

“Hangi soruları soracağınıza dikkat ederseniz, sorununuzu nasıl tanımlayacağınızı da bulursunuz” diyor yazar. “Eğer sorununuzun çözümünde sıkıntınız varsa ya da çözümleriniz yetersiz geliyorsa, sorunu farklı tanımlayın ve sonra çözün.”

Bilgi topla

Fikir bulmanın olmazsa olmazlarından biri o konuda bilgi toplamaktır.

“Şu anda üzerinde uğraştığınız sorunun da bir nedeni vardır, başka bir şeyle olan gözden kaçmış bir bağlantı, bir bilgi kırıntısı olabilir ve bu, sizin çözüme giden kapıları ardına kadar açmanıza ve esrarı çözmenize yardımcı olur” diyor Foster. “Bu yüzden ihtiyacınız olan bilgiyi toplamanız kolay olmasa bile asla vazgeçmeyin. Çünkü bilgi olmazsa olmazlardandır.”

Bu bölümü şöyle bitiriyor Foster: “Kafanızı fikre takın; kendinizi ona kaptırın; sorun, sorun ve sorun; kazın, kazın, gene kazın. İşe başlamadan önce, bilgiye erişmek için her şeyi yapın.”

Fikrini hayata geçir

Foster’ın fikir bulma konusundaki son tavsiyesi bulduğunuz fikri işe yarar hale sokmak için kolları sıvamak.

“Hemen kolları sıvayıp başlayın. Bir kere durağanlığı kırıp da hareketi başlattınız mıydı, fikir de kendiliğinden hayata geçip uygun olduğu yerdeki talebi karşılamaya yönelir; fırsatlar yaratır; engelleri aşar, karşı çıkışların üstesinden gelir ve mantık kazanır.”

Şöyle bitiriyor kitabını Foster:

“Eğer fikrinizi başkasına satamıyorsanız, kendiniz uygulayın. Fikrinize gerçekten inanıyor musunuz? O zaman neden kendiniz yapmıyor da sizin onda biriniz kadar kafa yormuş insanların aslan payını kapmalarına göz yumuyorsunuz? Saldırın.”

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.