Ferhan Şensoy hayatını kaybetti

Usta sanatçı 70 yaşında aramızdan ayrıldı.

31.08.2021 - 11:28 | Sencer Uçar

Ferhan Şensoy hayatını kaybetti

Bir süredir İstanbul Tıp Fakültesi’nde tedavi görmekte olan Tiyatro Sanatçısı Ferhan Şensoy vefat etti. Şensoy’un vefat haberi, kurucusu olduğu Ortaoyuncular’ın Twitter hesabından paylaşıldı.

1951’de Samsun’un Çarşamba ilçesinde dünyaya gelen Ferhan Şensoy bir süre Galatasaray Lisesi’nde okudu, ardından Çarşamba Lisesi’nden mezun oldu. İlk öykü ve şiirleri 1969 yılında Yeni Ufuklar ve Soyut dergilerinde yayımlandı, yazdığı skeçler 1970 yılında Devekuşu Kabare’de oynanmaya başladı. İlk profesyonel oyunculuk deneyimini 1971 yılında Grup Oyuncuları çatısında yaşayan Şensoy, tiyatro eğitimine ve çalışmalarına 1972 – 1975 yılları arasında Fransa ve Kanada’da devam etti. Montreal’de Ce Fou De Gogol adlı oyunuyla 1975 yılında En İyi Yabancı Yazar ödülünü aldı. Aynı yıl Türkiye’ye dönen Şensoy, 1976’da Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’nda yazarlığını da yaptığı Dur Konuşma Sus Söyleme adlı oyunda rol aldı. Türk Yazarları Tiyatrosu’nda da oyunculuk ve yönetmenlik yapan Şensoy, aynı yıl televizyon skeçleri yazmaya başladı ve oyuncu olarak televizyona çıktı. Nisa Serezli – Tolga Aşkıner Tiyatrosu’nda oyunculuk yapan Şensoy, TRT’ye ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda çeşitli skeçler yazdı.

İlk kitabı Kazancı Yokuşu’nun yayımlandığı 1978 yılında Kızını Dövmeyen Dizini Döver filmi için kamera karşısına geçen Şensoy, Mete İnselel ile Anyamanya Kumpanya Tiyatrosu’nu kurdu. Senaryosunu yazdığı Bizim Sınıf adlı televizyon dizisi öğretmenlerin manevi şahsiyatını tezyif ettiği gerekçesiyle TRT’de yasaklandı, oyuncu olarak yer aldığı Evdekiler ve Giyim Kuşam Dünyası dizileri de yayından kaldırıldı. Anyamanya Kumpanya’dan ayrılan Şensoy, daha sonra Ayfer Feray Tiyatrosu’na geçti ve oyunculuğa burada devam etti. Sonraki yıl TRT’de kendi yazdığı Sizin Dershane dizisinde oyunculuk yaptı, Ayfer Feray Tiyatrosu’nda da yine kendi yazıp yönettiği ve müziklerini yaptığı Hayrola Karyola oyununda rol aldı. Yazdığı Dedikodu Şov adlı kabare gösterisini Stardust gece kulübünde Adile Naşit, Perran Kutman, Pakize Suda, Sevda Karaca ve İstanbul Gelişim Orkestrası’yla sahneleyen Şensoy, aynı kulüpte, Arda Uskan’ın yazıp, Fuat Güner’in müziklerini yaptığı Kukla ve Kuklacı Kabare gösterilerinde rol aldı.

Kel Hasan Efendi’den günümüze gelen Ortaoyuncuları Kavuğu’nu 1989 yılında Münir Özkul’dan devralan Ferhan Şensoy, tarihi Ses Opereti’ni onardı ve Ses 1885 adıyla açtı. Sahnenin onarılmasının ardından Ortaoyuncular, Soyut Padişah’ı oynadıkları Küçük Sahne’den Ses 1885’e taşındı. Şensoy 1988’de Derya Baykal ile evlendi ve bu evlilikten Müjgan Ferhan Şensoy ve Derya Şensoy dünyaya geldi.

1990’da Pierre Henri Cami’nin yaşamı ve yapıtlarından yola çıkarak yazdığı Yorgun Matador’u yöneten Ferhan Şensoy, bir yıl sonra Ünyeli amatör yazar Cihan Öksüz’ün skeçlerinden oluşturduğu, Aşkımızın Gemisi Fındık Kabuğu oyununda yönetmenlik ve oyunculuk yaptı. Şensoy’un İstanbul’u Satıyorum adlı eseri Tomris Uyar tarafından İngilizceye çevrildi. Aynı yıl Güle Güle Godot’yu ve Show TV için yaptığı, Varsayalım İsmail dizisini yeniden yazan Şensoy, Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı kitabını kaleme aldı. 1992’de İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You kitabı yayımlanan Şensoy, yazdığı ve yönettiği, Fikret Kızılok’un müziğini yaptığı, Köhne Bizans Operası’nda oynadı. Ferhangi Şeyler, Sidney ve Melbourne’de sergilenirken, Güle Güle Godot gösterileri devam etmekteydi.

1994 yılında kiraladığı bir gemiyi, İçinden Dalga Geçen Tiyatro adlıyla yüzen tiyatroya dönüştürdü. Yüzen tiyatroda, yazdığı ve müziklerini yaptığı, yönetmenliğini üstlendiği Seyircili Seyir Defteri adlı oyunda oynadı, gece 24:00’den sonra Kırkambar-Gece Tiyatrosu kabare gösterisini sergiledi. Yüzen tiyatro projesiyle İsmail Dümbüllü Ödülü’nü aldı.

Ferhan Şensoy Kanal D’de Bağımsız Federe Ferhan Şensoy Televizyonu isimli haftalık bir program yaptı. 1995 yılında Flash TV’de Akşam Tıraşı adlı bir canlı yayın söyleşi programına başladı. Yine Kanal D için Boşgezen ve Kalfası isimli televizyon dizisi yaptı. Ferhangi Şeyler adlı oyunu 1996’da Stuttgart, Duisburg, Bochum, Berlin, Wuppertal, Köln, Nürnberg, Münih, Frankfurt, Hamburg, Amsterdam ve Zürih’te sergilendi. Kaplama Alanı Dışında isimli film senaryosunu yazan ve Oteller Kitabı adlı eseri yayımlanan Şensoy’un yayınlanmamış kitabı Gecedeste’den Numarasız Sayfalar, Öküz dergisinde yayınlandı. Şensoy, Cumhuriyet gazetesinin haftalık mizah eki Dinozor’da yazmaya başladı. Ses 1885’in statik sorunlardan ötürü kapamasının ardından Ortaoyuncular, ikinci onarım döneminde yurtiçinde, İstanbul’un değişik semtlerinde ve yurtdışında turnelere çıktı. Ses 1885, 1997 yılında yeniden açıldı. 1998’de Şensoy’un Falınızda Rönesans Var adlı kitabı yayımlandı, yazdığı Çok Tuhaf Soruşturma adlı oyununu sahneye koydu. 1999 yılında Cine 5 için Ferhan Şensoy T.V. isimli tek kişilik bir televizyon programı hazırladı.

Ferhan Şensoy, Ortaoyuncuları Kavuğu’nu 2016 yılında Rasim Öztekin’e devretti. 7 Mart 1987’den beri aralıksız oynadığı Ferhangi Şeyler 30 yılı aşkın süreyle seyirciyle buluştu.

Kaynak: Ntv.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.