Felsefe ve reklamcılığı ortak paydada buluşturan stratejist

Kendisini "advertising philosopher" olarak tanımlayan Faris Yakob, tüm enerjisiyle Brand Week Istanbul sahnesinde olacak.

17.10.2016 - 11:17 | Sultan Öncü Arslanoğlu

Felsefe ve reklamcılığı ortak paydada buluşturan stratejist

Kreatif direktör ve stratejist Faris Yakob için ele avuca sığmayan biri tanımlaması yerinde olacaktır. Zira pek çok konferansa konuşmacı olarak katılan Yakob’un enerjisinden nasiplenmeyen pek azdır.

Aynı enerjiyle Brand Week Istanbul’da reklamcılığın AIDA modelinin ilk aşaması olan attention’ın (dikkat çekme) parametrelerinden bahsedecek olan Farid Yakob’u daha yakından tanımak için buyurun.

  • Fast and Company tarafından modern dünyanın en çılgın adamlarından biri olarak gösterilen Faris Yakob, bu çılgınlığını kariyerinde de sürdürdü. OMD’de stratejik medya planlamacı olarak görev yapan Yakob, dümeni yaratıcılığa doğru kırarak Naked Communications ile McCann Erickson New York’ta dijital stratejist ve kreatif direktör olarak tecrübe edindi. Stratejist ve kreatif direktörlüğünün yanı sıra Yakob, yayınevi Kogan Page tarafından yayınlanan What is a 21st Century Brand kitabına da katkıda bulundu. Şimdilerde bu tecrübeleriyle 2013 yılında kurduğu Genius Steals’da marka ve ajanslara inovatif çözümler sunma konusunda yardımcı oluyor.
  • Ödüllü bir stratejist ve kreatif direktör olarak tanınan Yakob’un katkı sağladığı BMW ActiveE projesi ile 2012 yılından pek çok ödülü bulunuyor. Aynı zamanda birçok yarışmada jüri ve jüri başkanlığı yapmakla birlikte London International Awards’a the NEW kategorisini kazandıran bir isim. Jüri başkanlığı yaptığı Clio Awards tarafından dünyanın en yaratıcı 53 isminden biri olan Yakob’un Talent Imitiates Genius Steals bloğu da Campaign ve Mashable tarafından seçilen en iyi 10 reklam bloğundan biri.

  • Eşiyle birlikte kurduğu Genius Steals’ın mottosunu benzerini Picasso’nun söylediği Steve Jobs ve Banksy gibi isimlerin de kullandığı “Talent imitiates, genius steals” sözü oluşturuyor. Aslında bu mottoyu, ilk olarak 2006 yılında aynı adı taşıyan bloğunu kurarak başladı. “Çalmak” kelimesi kulağa ne kadar olumsuz gelse de Yakob, bunu olumsuz olmaktan öte bir anlamda kullanıyor. Ona göre doğrudan kopyalamak içeriği sönükleştirmektir, dolayısıyla sahtekarlıktır ama çalma eyleminde çalınan metanın tamamen yeni şeylere evrilmesi söz konusudur.
  • Hikayesi bir hor görmeyle başlayan tabir şimdilerde onun için epey anlam ifade ediyor: “Advertising philosopher.” Yakob’un verilere dayalı bir sektörden soyut kavramlarla bahsetmesi kendisinin filozoflukla özdeşleştirilmesine yol açtı. Bu bağlamda Yakob, felsefe ve reklamcılığın temasını düşüncenini dayandığı gözlem ve etkinin reklamda analiz ve data kavramlarına karşılık geldiğini söyleyerek açıklıyor.
  • 2013 yılında yaratıcılık, marka, medya, fikir, iletişim, teknoloji, kültür gibi pek çok başlıktan oluşan The Digital State: How the Internet Changes Nearly Everything adında bir kitap yayınladı. İki yılın ardından reklam endüstrisinin nereden gelip nereye gittiğini reklamcılığın tarihiyle anlattığı ve teknolojinin kültürün geçişkenliğine sekte vurarak olayların tahmin edilemez hale gelmesinde rol oynayan en önemli etkenlerden biri olduğunu ileri sürdüğü Paid Attention: Innovative Advertising For a Digital World’ü yazdı.
  • Bir dönem Fast Company’de Creative Braintrust adlı bir yazı serisi yayınlanan Yakob’un Financial Times, Forbes, Campaign, Advertising Age gibi yayınlarda da yazıları basıldı. Ayrıca akademik alanda Massachusetts Institute of Technology ve University of Southern California gibi kurumlarda dersler verdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.