Felis sohbetleri: Viktor Kuzu

Bu yıl Felis'te Verinin Yaratıcı Kullanımı Bölümü Jüri Başkanı koltuğunun sahibi BLAB Kurucu Ortağı Viktor Kuzu.

13.04.2017 - 14:28 | Tuğba Özögretmen

Felis sohbetleri: Viktor Kuzu

Felis’te bu yıl ilk kez karşımıza çıkan bölümlerden biri de Verinin Yaratıcı Kullanımı. Bölümün başkanı BLAB Kurucu Ortağı Viktor Kuzu ve jüri üyeleri, veriden çıkan içgörüyle yaratıcı şekilde çözülen problemleri, hikâyeleri ve markaların bu yenilikçi yolla tüketiciyle kurdukları bağı değerlendirecekler.

Viktor Kuzu’yla Felis özelinde yaptığımız söyleşinin tamamını MediaCat Nisan sayısında okuyabilirsiniz. Şimdi 4 soruyla biraz kategori dışına kayarak, Kuzu’nun sektördeki geçmiş deneyimlerine ve gelecek öngörülerine uzanıyoruz.

İşin daha çok strateji tarafında yer alan biri olarak, reklamcılığın başka hangi alanını deneyimlemek isterdiniz?

BLAB kurulana kadar uzunca bir süre tüm odağım planlama tarafındaydı. 2012 yılından beri daha geniş bir sorumluluk alanım var. Bu değişimle birlikte gerek ajanslar gerekse reklamverenler açısından sektörün durumunu birinci elden gözlemleme fırsatı buldum.

Bir yıldan biraz uzun bir süredir yeni şirketimiz Deeper’ın kuruluş heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Deeper pazarlama iletişiminde veriyi etkin kullanmaya odaklı bir teknoloji şirketi. Tüketici davranışlarını anlama, anlamlandırma ve dönüştürme üzerine algoritmalar geliştiren bir şirket. Bugün böyle bir yapının kuruluşuna şahit olmak çok heyecan verici.

İlk ödülünüzü hangi işle, nereden kazanmıştınız?

2005 ylında Effie Ödülleri’nin ilk yılında ETİ ile kazanmıştık.

Şu aralar sektörde sizi en fazla heyecanlandıran gelişme hangisi?

2013 yılında Willam Morris Endeavor’ın (WME) Droga5’ın yüzde 49 hissesini alması beni hâlâ en çok heyecanlandıran gelişmelerin başında geliyor. WME, dünya eğlence endüstrisini kontrol eden önemli oyunculardan biri. Film, müzik ve spor endüstrilerinin büyük yıldızlarını temsil ediyor. Droga5 ise uzun zamandır reklam dünyasının en dikkat çekici bağımsız ajansı. Bu iki yapının bir araya gelmiş olması sektörde daha önce örneğini görmediğimiz bir birleşme. Reklam ajanslarının alışılagelmiş hizmet alanlarının dışında, yaratıcı endüstrilerin farklı alanlarında katma değer üretmeye başlamalarının iyi bir örneği.

Yakın dönemde ise Cambridge Analytica beni en çok etkileyen girişim oldu. Trump ve Brexit kampanyalarının ardındaki veri teknolojileri şirketi olarak dikkatimizi çekti. Çok dikkatli incelenmesi gereken bir iş modelleri var.

Ufak bir tahminde bulunmak gerekirse, bu yıl sektörel tartışmalarda en fazla kullanacağınız (buzzword) üç kelime hangileri?

“Etkinlik” -event anlamında değil efficiency anlamında-, “predictive marketing” ve “machine learning” -bu iki kavramı bu aralar o kadar sık kullanıyoruz ki sanırım yıl sonuna kadar herkes tarafından karşılık gören Türkçe karşılıklarını bulmuş oluruz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.