Fearless Girl’ün ardındaki kuruma cinsiyetçilik cezası

Cannes Lions 2017'nin en ödüllü işinin üzerinde karabasanlar dolanıyor.

06.10.2017 - 17:28 | Tuğba Özögretmen

Fearless Girl'ün heykeltıraşına telif hakkı ihlali davası

ABD’de yapılan federal denetimlerin ardından, Wall Street’in ikonik Fearless Girl heykelinin ardındaki State Street Global Advisors’ın yatırım yönetimi kolu olarak faaliyet gösteren State Street Corporation’ın 300 kadın ve 15 siyahi çalışanına beyaz ve erkek çalışanlarına kıyasla daha az maaş verdiği tespit edildi ve şirketin söz konusu çalışanlara 5 milyon dolar ödemesine karar verildi.

Adweek’in haberine göre U.S. Department of Labor’s Office of Federal Contract Compliance Programs, şirketin denetimlerine 2012 yılı sonunda başlamıştı. Söz konusu denetim ise 2010-2011 arasındaki verilere dayalıydı. Bu yıl 31 Mart itibarıyla ise –ki bu Fearless Girl’ün de Wall Street’te yerini aldığı ay- hükümet State Street’i ilk kez “düzeltici faaliyetlerin uygulanması” gerektiğini tebliğ etti.

Denetim raporunda  şirketin 1 Aralık 2010’den başlayarak başkan yardımcılığı, kıdemli başkan yardımcılığı ve genel müdürlük gibi üst düzey pozisyonlardaki kadın çalışanlarına erkek çalışanlarından daha az maaş, ikramiye ve toplam tazminat vererek ayrımcılık yaptığı bilgisi yer alıyor. OFCCP’nin analizi State Street’in aynı zamanda, başkan yardımcılığı pozisyonunda 15 siyahi çalışanına da aynı muameleyi yaptığını gösteriyor.

State Street iddiaları reddederken, şirket sözcüsü yaptığı açıklamada, “State Street eşit ödeme pratiğine bağlı bir kurumdur ve iç işleyişte, tazminatların, işe alımların ve terfi programlarının ayrımcılık içermediğinden emin olmak için değerlendirmeler yapmaktadır. OFCCP’nin analizleri ve bulgularına katılmamakla birlikte, kendileriyle iş birliği içinde bu altı yıllık konuyu çözüme kavuşturup önümüze bakıyoruz” dedi.

Bu yıl Cannes’da dördü Grand Prix olmak üzere toplamda 18 ödül kazanan ve liderlik pozisyonlarında kadınların gücünü ve cinsiyetçilik mücadelesini temsil eden bir sembole dönüşen Fearless Girl’ün yaratıcı ajansı McCann New York ise konu hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.