Farkındalık yaratan ses değişimi

Arjantin'de oyun dünyasında cinsiyet ayrımcılığı hakkında farkındalık yaratan deney.

06.12.2022 - 12:34 | Sencer Uçar

Farkındalık yaratan ses değişimi

Çevrimiçi oyun dünyasında kadınların maruz kaldığı ayrımcılığı ve hakaretleri gözler önüne serme niyetindeki Women in Games ve ajansı BBDO Arjantin etkileyici bir deneye imza attı.

Deney kapsamında profesyonel üç erkek oyuncu, oyunlara sesleri kadın sesine dönüştürülerek katıldı ve kadınların oyun dünyasında karşılaştıkları zorlukları tecrübe etti. Kadın sesi kullandıkları için ayrımcılığa uğrayan, destek alamayan ve hakarete uğrayan profesyonellerin oyun istatistiklerinin normalin çok çok altında kaldığı görüldü.

BBDO Arjantin Kreatif Direktörleri Christian Rosli ve Joaquín Campins dünyanın dört bir yanından kadın oyuncuların her gün maruz kaldığı, oyun şirketleri ya da oyun toplulukları tarafından çoğu zaman ıskalanan bir sorunu görünür kılmak istediklerini belirtirken, Women in Games’ten Silvina Lemos da “Kapsayıcı ve kucaklayıcı bir ortam yaratmak, farklı perspektiflerin temsilini, gelişim zincirinde ihtiyaç duyulan rollerin teşvik edilmesini, birer kültürel ürün olarak video oyunların hem pazarlama hem korunma hem de analiz anlamında deneyimin pekiştirilmesini sağlamak anlamına gelir” yorumunda bulundu.

KÜNYE

  • Reklamveren: Women in Games
  • Reklam Ajansı: BBDO Arjantin
Kaynak: LBB Online

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.