Facebook’tan yeni bir eğitim programı: Zor Zanaat

Eğitim programının amacı ülkemizdeki zanaatkârların ve geleneksel sanatçıların dijitalleşmesine yardımcı olmak.

25.01.2021 - 13:41 | MediaCat

Facebook'tan yeni bir eğitim programı: Zor Zanaat

Facebook, Türkiye’deki zanaatkârların ve geleneksel sanatçıların dijitalleşmelerine ve ürünlerini kendi platformları üzerinden satabilmelerine yardımcı olmak amacıyla, “Zor Zanaat” sloganıyla yeni bir eğitim programı hayata geçirdi.

Zanaatkârlara ve geleneksel sanatçılara destek olmanın yanı sıra pandeminin küçük işletmeler üzerinde yarattığı zorlukları azaltmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla başlatılan eğitim programı ilk aşamada 50 ustayla sınırlı olacak. Program kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından yaklaşık 50 ustaya ve sanatçıya dijital eğitimler verilerek, Facebook platformları üzerinden sosyal medya varlıklarını oluşturmaları, işletmelerini büyütmeleri ve uluslararası pazarlara ulaşabilmeleri için destek sunulacak. İlerleyen dönemde 50 kişilik sınırın kalkması, eğitimlerden yararlanmak isteyen tüm zanaatkâr ve geleneksel sanatçılara başvuru fırsatı sunulması planlanıyor.

Yüzyıllardır Türkiye’nin zengin kültürünün önemli bir parçası olan ve emeklerini bizzat üretime dönüştürerek geçimlerini sağlayan zanaatkârların ve geleneksel sanatçıların, şimdi birer küçük işletme sahibi olarak aramızda olduklarını dile getiren Facebook Ortadoğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, eğitim programını, “Birçoğumuzun ailesi, arkadaşı ya da komşusu olan bu zanaatkâr ve sanatkârlarımızın, dijitalin yükselişte olduğu yeni mobil ekonomiye uyum sağlamakta güçlük çektiklerini ve sadece yurtdışında değil, yerelde de büyümekte ve yeni müşterilere ulaşmakta zorlandıklarını görüyoruz. Özellikle de tüketici davranışlarının çevrim içine yöneldiği bu dönemde, aslında birer küçük işletme sahibi olan bu kişiler eğitime, dijital alanda rehberliğe ve sosyal bağlantıya daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuyorlar. Biz de Facebook olarak hak ettiği değeri görmeyi bekleyen geleneksel sanatlarımızı ve zanaatlarımızı 3 milyardan fazla insandan oluşan topluluğumuzla buluşturmayı en önemli misyonlarımızdan biri haline getirdik. Bugün hayata geçirdiğimiz Zor Zanaat programımızla değerli ustalarımıza ve sanatçılarımıza işletmelerini büyütmeleri ve uluslararası pazarlara ulaşabilmeleri için platformlarımızdan nasıl yararlanabileceklerini anlatacak, sosyal medya varlıklarını oluşturmalarına yardım edecek ve kampanya desteği sunacağız. Önümüzdeki dönemde benzer projelerle ülkemizdeki insanların, toplulukların ve işletmelerin teknolojiyi ve platformlarımızı kullanarak başarılı olmaları için yatırımlarımıza devam edeceğiz” sözleriyle değerlendirdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.