MediaCat

Facebook’tan yapay zeka hamlesi

Facebook’tan uygunsuz içerikleri engellenmesi adına yeni bir hamle.

Facebook’tan yapay zeka hamlesi

Uygunsuz içeriklerin sosyal medya platformlarından uzak tutulması için yeterli çabanın gösterilmediği yönündeki eleştirilerin ardından, Facebook tarafından uygunsuz içeriklerin engellenmesine katkı sağlanması amacı ile yapay zeka kullanımına başlanacağı duyuruldu.

Perşembe günü yapılan açıklamaya göre, yeni devreye girecek olan yapay zeka sistemi insan moderatörler ile birlikte çalışacak. Geliştiriciler ise yapay zeka kullanımının ilerleyen yıllarda daha da yaygınlaşmasını umuyor.

Söz konusu teknoloji ilk olarak Facebook’un kullanım şartlarına açık bir şekilde aykırı olan içeriklerin (örneğin kafa kesme videoları ya da diğer tüyler ürperten imajlar) tespit edilmesinde ve kullanıcıların bu tür içerikleri Facebook’a yüklemesine engel olunmasında kullanılacak.

Facebook Global İlkeler Yönetimi Başkanı Monika Bickert, artan terör olayları ile birlikte insanların sosyal medya şirketlerinden uygunsuz içerikleri engellemelerine yönelik taleplerinin de çoğaldığının altını çiziyor. Facebook’un bu amaçla devreye soktuğu yapay zeka teknolojisi, uygunsuz içeriklerin saptanması konusunda zamanla kendini geliştirecek, içerik tespitinin yanı sıra uygunsuz içerik yükleyen veya sahte haber yayan kullanıcıları, sayfaları ya da grupları da belirleyebilecek.

Facebook bünyesine halihazırda 150 uzman 30 farklı dilde içerik denetimi gerçekleştiriyor. Henüz emekleme aşamasındaki yapay zeka teknolojisinin gelişmesi ile birlikte insan moderatörlere duyulan ihtiyaç da ortadan kalkabilir.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.