MediaCat

Facebook’tan reklamverenler için bir dizi yenilik

Görünürlük, ölçümleme ve marka güvenliği gibi konularda yenilikler geliyor.

Facebook’tan reklamverenler için bir dizi yenilik

Facebook, reklamverenler için sunduğu yenilikleri, Facebook COO’su Sheryl Sandberg’ün de konuşmacılar arasında yer aldığı dijital pazarlama konferansı DMEXCO’da açıkladı.

Facebook’un yeni uygunluk standartları, Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde markaların görünürlük, online reklam ölçümlemesi ve marka güvenliği gibi konularda karşılaştıkları zorlukların dinlenmesinden alınan geri bildirimlerle hazırlandı. In-stream (video içi) reklamlar ve Hızlı Makaleler (Instant Articles) kapsamında da geçerli olacak yeni standartlar ile hangi yayıncı ve içerik üreticilerinin Facebook’ta ne tür içerikler ile gelir elde edebileceğinin daha net bir şekilde ortaya konulması hedefleniyor.

Markaların reklamlarının nerede, kimlere gösterildiğini bilmek istediğini de göz önünde bulunduran Facebook, önümüzdeki aylarda kampanya sonrası raporlamada güncellemeler yapacağını da vurguladı. Bu kapsamda yapılacak güncellemelerle yayıncılar artık kampanya sonrası raporlarında net bir şekilde reklamlarının Hızlı Makaleler (Instant Articles), in-stream (video içi) ve/veya Hedef Kitle Ağı üzerinden yayınlandığını görebilecek.

Facebook tarafından reklamverenlere sunulan yenilikler şöyle sıralanıyor:

  • Sonuçların üçüncü partilerce doğrulanması: Facebook ve Instagram’daki görüntülü reklamlar ve video reklamları halihazırda üçüncü partiler tarafından ölçümlenebiliyor ve doğrulanabiliyor. Facebook, sektörün daha fazla bağımsızlık istediğini göz önünde bulundurarak bu alanda da adımlar atacak ve önümüzdeki 18 ayda ABD’de Media Ratings Council ve Almanya’da AGF gibi kurumlarla işbirliğine gidecek.
  • Yeni işbirlikleri: Facebook, şikâyet edilen içeriklerin değerlendirilmesi sürecini hızlandırmak için içerikleri değerlendiren mevcut ekibini neredeyse iki katına çıkararak 3 bin kişiyi daha işe alıyor. Marka güvenliği konusunda ise DoubleVerify ve Ad Science gibi kurumlarla birlikte çalışarak, reklamverenlerin ihtiyaçlarını karşılayacak marka güvenliği araçları geliştiriyor. Facebook, dolandırıcılığa karşı yaptığı çalışmalar kapsamında ise Trustworthy Accountability Group’un (TAG) “Sertifikalı Dolandırıcılık Karşıtı Programı”na (Certified Against Fraud Program) üye olma sürecini başlattı.
  • Marka güvenliği ve yeni reklam kontrolü seçenekleri: Facebook, mevcut seçeneklere ek olarak kampanya öncesi listeler ve kampanya sonrası listeler sunmaya başlayacak. Kampanya öncesi listeler reklamverenlere sunulmaya başlandı. Kampanya sonrası listeler ise önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak.
  • Gelir elde etmeye uygunluk ve içerik rehberleri: Facebook, yayıncılar ve içerik üreticiler için de gelir elde etme standartları geliştirdi. Bu standartlar ile Ad Breaks, Instant Articles, Branded Content (Markalı İçerik) ve Audience Network’teki reklamların kalitesinin artması, bu araçları kötüye kullananların da kâr elde etmesinin engellenmesi hedefleniyor.

Facebook Global Pazarlama Çözümleri Başkan Yardımcısı Carolyn Everson, tüm iş ortaklarına Facebook’ta reklam verebilmeleri için ihtiyaç duydukları bilgi ve araçları sunmaya odaklandıklarını belirterek, standartlar ve araçlar aracılığı ile markalara kampanyalarını yürütmeleri için ihtiyaç duydukları netliği ve kontrolü sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Everson, markalar için daha güvenli bir dijital reklamcılık ekosistemi oluşturma doğrultusunda çalışmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.