MediaCat

Facebook’tan Dünya Emoji Günü kutlaması

Facebook, Messenger için sesli emojileri tanıttı ve Türkiye’nin emoji tercihlerini masaya yatırdı.

Facebook’tan Dünya Emoji Günü kutlaması

Facebook, sohbet hizmeti Facebook Messenger’ı daha ilgi çekici hale getirme hedefiyle yeni bir özelliği kullanıcılarının beğenisine sunmaya hazırlanıyor. 17 Temmuz Dünya Emoji Günü’nü sesli emojileri (sesmoji) kullanıma sunarak kutlayacak olan sosyal medya uygulaması, Facebook’un 2,4 milyardan fazla kullanıcısının mesajlarına özel ses efektleri eklenmiş emojilerle renk katacak.

İlk sesmojiler arasında alkışlar, cırcır böcekleri, davul ve kahkaha gibi birçok ses efekti yer alacak. Ek olarak farklı sanatçıların sesleri ve ünlü TV şovlarından akıllara kazınan özel repliklerden seçkiler de sesmoji kitaplığının parçası olacak. Kitaplık yeni ses efektleri ve repliklerle düzenli olarak güncellenecek.

Özelliği deneyimlemek için Facebook Messenger uygulamasında bir sohbet başlatmak, emoji kataloğuna erişmek için gülen yüz simgesine dokunmak ve hoparlör ikonunu seçmek yeterli olacak.

Türkiye’ye özel AR filtre ve emoji analizi

Facebook Dünya Emoji Günü’nde aynı zamanda Facebook ve Instagram hikâyelerinde paylaşılabilecek, Türkiye’ye özel bir AR filtre oyunu tanıttı. Şirket aynı zamanda Türkiye’deki kullanıcılar tarafından en sık kullanılan emojilere dair karşılaştırmalı bir analiz de paylaştı. Analize göre, dünya genelinde son üç ayda oluşturulan gönderilere bakıldığında kadınların erkeklerden daha fazla emojili gönderi paylaştığı gözlenirken, Türkiye’de en çok kullanılan emojiler mutluluk gözyaşı, kırmızı kalp, katlanmış eller ve kendini beğenmiş emoji oldu.

Facebook’un paylaştığı bir diğer ilginç bilgi, uygulamada geçtiğimiz 3 ay içerisinde 15 milyondan fazla nazar boncuğu emojili gönderi paylaşılmış olması. Türkiye’nin jenerasyonlara ve cinsiyet gruplarına göre farklılık gösteren favori emojilerine birlikte bakalım.

Sesmojilerle tanıştınız mı? Sesmojilerle tanıştınız mı? Sesmojilerle tanıştınız mı?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.