Facebook’tan deepfake videolara yasak

Deepfake videolar ve üzerinde değişiklik yapılan içerikler platformdan kaldırılacak.

07.01.2020 - 15:21 | Sencer Uçar

Facebook'tan deepfake videolara yasak

ABD’de yaklaşan başkanlık seçimleriyle birlikte Facebook da deepfake içeriklerle ilgili harekete geçti. Sosyal medya devi, deepfake videoların ve üzerinde değişiklik yapılan içeriklerin kaldırılacağını duyurdu.

Facebook tarafından yapılan açıklamada, yapay zekâ ya da makine öğrenimi algoritmalarınca oluşturulan ya da insanları yanlış yönlendirebilecek şekilde düzenlenen içeriklerin kaldırılmasına başlandığı belirtildi. Platformun bu kararı parodi ya da hiciv amaçlı ve kurgusu değiştirilen içerikleri kapsamayacak.

Facebook’un deepfake yasağı, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin değiştirilmiş videosunun geçtiğimiz yaz sosyal medyada viral olmasının ardından geldi. Söz konusu video Facebook’ta geniş kitlelere ulaşmış, Facebook ise topluluk kurallarını ihlal etmediği gerekçesiyle videoyu kaldırmayı reddetmişti. Anlaşılan o ki Facebook’un yeni kararı, Pelosi’nin değiştirilmiş videosu gibi içerikleri kapsamayacak. Zira Pelosi videosu da yapay zekâ tarafından üretilmemişti.

Pelosi videosu kapsamında eleştirilenler arasında yer alan bir diğer platform olan Twitter da deepfake düzenlemesine başlamış ve kullanıcılardan geribildirim talebinde bulunmuştu.

Kaynak: The Verge