Facebook’ta ‘beğen’menin bedeli ağır

Almanya'da Schleswig-Holstein eyaleti Facebook'a savaş açtı. Kullanıcıları 'beğen' seçeneğinden uzak durmaya çağıran yetkililer, şirkete veri ileten sunuculara da ultimatom verdi

23.08.2011 - 00:00 | MediaCat

Almanya’da Schleswig-Holstein eyaleti Facebook’a savaş açtı. Kullanıcıları ‘beğen’ seçeneğinden uzak durmaya çağıran yetkililer, şirkete veri ileten sunuculara da ultimatom verdi.

SCHLESWIG-HOLSTEIN – Schleswig-Holstein eyaletinin Bağımsız Veri Güvenliği Merkezi (ULD) internet sayfasında Facebook seçeneklerini bulunduran tüm sunuculardan, Facebook’a veri iletimini Eylül ayı sonuna kadar durdurmalarını talep etti. Kurum ‘beğen’ seçeneğini sayfalarından kaldırmayan işletmelere, 50 bin euroya kadar para cezasına çarptırılabilecekleri uyarısında bulundu.

Bağımsız Veri Güvenliği Merkezi, tüm internet kullanıcılarını da alışılmadık derecede açık bir şekilde uyardı ve ‘Beğen’ butonu gibi seçeneklerden uzak durmalarını istedi.

‘VERİLER OTOMATİKMAN ABD’YE GİDİYOR’

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un uzun süredir tartışılan bazı uygulamaları, Alman Telemedya Yasası, Federal Veri Güvenliği Yasası ve Schleswig-Holstein eyalet veri güvenlik yasalarını da ihlâl ediyor.

Schleswig-Holstein eyaleti Bağımsız Veri Güvenliği Merkezi’nin (ULD) Müdürü Thilo Weichert, Facebook’un birçok internet sayfasında bulunan ”Beğen” seçeneği tıklandığında, yasadışı olarak kullanıcı profilleri oluşturulduğu suçlamasında bulundu. Weichert, ”Beğen” seçeneğini ya da Facebook’ta bir hayran sayfasını tıklayanların işlem bilgilerinin otomatik olarak ABD’ye iletildiğini de savundu. Bunda kişinin Facebook üyesi olup olmamasının fark etmediğini kaydeden Weichert, ”Bu sayede kişinin açtığı her internet sayfası, o sayfada ne kadar süre kaldığı, hangi konulara ilgi gösterdiği gibi bilgileri, Facebook kaydediyor” iddiasında bulundu. Weichert, bu durumun kullanıcılardan gizlendiğini ve Facebook’un kaydettiği verileri daha sonra muhtemelen reklam amaçlı kullandığını öne sürdü.

FACEBOOK SUÇLAMALARI REDDETTİ

Facebook ise yazılı bir açıklama ile tüm suçlamaları reddetti. Açıklamada Facebook’un ”Beğen” seçeneğine tıklanması ile sadece IP adresi gibi bazı teknik bilgilerin görülebildiği, ancak bu bilgilerin branş içinde alışılageldiği üzere 90 gün içinde silindiğini bildirdi. Facebook, kullanıcılarının verilerinin tamamen kendi inisiyatiflerinde olduğu garantisi de verdi.

750 milyon üyesi ile dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’un Almanya’da da 20 milyon üyesi bulunuyor.

Ntvmsnbc

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.