İş ilanları ve başvurular artıyor!

Yenibiris.com yaptığı üç aylık ilan ve başvuru sayıları değerlendirmesiyle, iş ilanları ve başvurulardaki artış istihdamdaki hareketliliği ortaya koydu.

23.08.2011 - 00:00 | MediaCat

Yenibiris.com yaptığı üç aylık ilan ve başvuru sayıları değerlendirmesiyle, iş ilanları ve başvurulardaki artış istihdamdaki hareketliliği ortaya koydu. Değerlendirmede büyüme trendindeki sektörler ve adayların başvuru eğilimleri belirlendi. Buna göre iş ilanlarının sayısında önceki üç aya göre yüzde 30 artış oldu. Rakamların Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarıyla da paralel olduğu gözlendi.

15 Mayıs 2011 tarihleri arasındaki dönemle 15 Mayıs 2011 – 15 Ağustos 2011 tarihleri arasındaki dönemde ilan ve başvuru rakamlarını karşılaştırdı. Yenibiris.com’da firmaların verdiği ilanlar ve adayların yaptığı başvurular değerlendirilerek, geride bıraktığımız dönemle bir önceki dönemin sonuçlarına bakıldı.

2011’in geride bıraktığımız üç aylık döneminde bir önceki döneme göre yayınlanan ilanlarda yüzde 30 oranında artış gözlenirken, yapılan başvurularda ise aynı döneme göre yüzde 24 artış olduğu görüldü. Sadece 1-15 Ağustos tarihleri arasında bile Yenibiris.com’da yayınlanan ilanlara 500 bin başvuru yapıldı.

15 Mayıs – 15 Ağustos arasındaki dönemde en çok ilan yayınlanan sektörler arasında yapı-inşaat sektörü (yüzde 7,4) az bir farkla sağlık-tıp sektörünü (yüzde 7,3) geride bıraktı ve ilk sırada yer aldı. Okulların açılmasının yaklaşmasıyla birlikte eğitim sektörü (yüzde 6,4) en çok ilan veren üçüncü sektör oldu. Bunları yaz mevsiminde çok sayıda adaya istihdam sunan turizm-otelcilik (yüzde 6,2), üretim-imalat (yüzde 5,1), tekstil (yüzde 4,8), bilişim (yüzde 4,2), hizmet (yüzde 3,8), hizmet (yüzde 3,95) ve perakendecilik-toptancılık (yüzde 3,7) sektörleriyle gıda sektörü (yüzde 3,4) izledi.

Tüm sektörler arasında en çok talep gören pozisyonların da belirlendiği raporda, geride bıraktığımız çeyrek dönem itibariyle ilanlara bakıldığında, en çok aday ihtiyacı satış temsilcisi, muhasebe elemanı ve yönetici asistanı pozisyonlarında yaşanıyor. Bu pozisyonlarda çalışmak isteyenler için firmalar verdikleri ilanlarla pek çok fırsat sunuyor. Bunların ardından Yenibiris.com’da yayınlanan ilanlarda en çok inşaat mühendisi, garson, yazılım uzmanı, hemşire, güvenlik görevlisi, resepsiyonist ve mimar aranıyor.

Adayların ilanlara yaptığı başvurular kıyaslandığında ise önceki üç aya göre artış oranı yüzde 25 oldu. 2011’in son 3 aylık döneminde adayların tercih ettikleri ve en fazla başvuru yaptıkları sektörlerin ilk sırasında eğitim sektörü geldi. Onun ardından iş arayanlar en çok ilan yayınlanan yapı-inşaat sektöründe yayınlanan ilanlara başvurdu. Sağlık-tıp, tekstil, turizm-otelcilik perakendecilik-toptancılık, bilişim, üretim-imalat, hizmet ve gıda sektörleri de adayların en çok başvuru yaptığı diğer sektörler oldu.

 

En çok ilan yayınlanan ve en çok başvuru alan illere bakıldığında; yüzde 52,3 ile en çok ilan yayınlanan illerin başında gelen İstanbul’u, geçen yıl ve bir önceki çeyrekte olduğu gibi Ankara (yüzde 9,3) ve İzmir (yüzde 2,8) takip etti. En çok başvuru da yine yüzde 61,3 oranıyla İstanbul’dan yayınlanan ilanlara yapıldı.

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, sonuçları şöyle değerlendiriyor: “Yayınlanan ilanlarda görülen büyüme eğilimi ileriki dönemlere daha pozitif bir bakış açısı geliştirmemizi sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde TUİK tarafından açıklanan Hane Halkı İşgücü Araştırmasının nisan-mayıs-haziran 2011 dönemine ilişkin verileri de bu beklentileri destekliyor. İşsizlik oranının kriz dönemi öncesine gerilemesiyle yapı-inşaat, sağlık-tıp ve eğitim sektörlerindeki gelişme özellikle heyecan verici. Önümüzdeki dönemlerde de kurumsal ve bireysel taraflardaki büyüme ve iş fırsatlarının, internetten sunduğumuz ilan ve adaylara kolay erişim imkanı sayesinde daha da artacağını düşünüyoruz.”

Bir önceki dönemde olduğu gibi 15 Mayıs 2011 – 15 Ağustos 2011 tarihleri arasında da adaylar en çok başvuruyu muhasebe elemanı ve satış temsilcisi pozisyonlarına yaptılar.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.