MediaCat

Facebook yüz tanıma teknolojisinden vazgeçiyor

Sosyal medya devi, bir milyardan fazla kullanıcısının yüz kayıtlarını silecek.

Facebook yüz tanıma teknolojisinden vazgeçiyor

Facebook’un çatı şirketi Meta, uygulamanın yüz tanıma teknolojisini kullanmayı bırakacağını duyurdu. Bir milyardan fazla kullanıcının yüz kayıtlarına sahip olan şirket, var olan kayıtları da veritabanından kaldıracak.

Facebook’un bu radikal kararı, ekosistemini beklentiler doğrultusunda şekillendirerek maruz kaldığı eleştirileri bastırma çabalarının bir parçası gibi görünüyor. Zira şirket, bir süredir kârını kullanıcı güvenliğinin önüne koyduğunu iddia eden ihbarcıların çapraz ateşi altındaydı.

Yüz tanıma teknolojisi, çoğunlukla Facebook’a yüklenen fotoğraf ve videolardaki kullanıcıları otomatik olarak tanımlamak için kullanılıyordu. Şirket, platformun günlük aktif kullanıcılarının üçte birinden fazlasının ayarı devreye aldığını ve bunun “yüz tanıma kullanımındaki en büyük değişimlerden biri” olduğunu ifade etmişti. Teknoloji, görme engelliler için de kullanışlı sayılırdı fakat görünen o ki nihayetinde ağır basan taraf gizlilik endişeleri oldu.

Meta Yapay Zekâ Başkan Yardımcısı Jerome Pesenti, “Yüz tanıma teknolojisi hakkında pek çok endişe var ve düzenleyiciler hâlâ kullanımını yönetecek net kurallar oluşturma sürecinde” diyerek, süregelen belirsizliğin ortasında doğru bir adım attıklarını düşündüğünü kaydetti.

Facebook kullanıcıları artık etiket önerileri için yüz tanıma özelliğini etkinleştiremeyecek ve bir fotoğrafta veya videoda görünmeleri durumunda bir etiket önerisiyle karşılaşmayacaklar. Uygulama, tanıdıkların gönderilerde birbirlerini daha kolay tanımlayabilmeleri için manuel etiketlemeyi teşvik etmeyi ise sürdürecek.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.