Facebook’tan Siri’ye rakip

Facebook, Siri ve Cortana'ya alternatif olacak kişisel asistanını tanıttı.

27.08.2015 - 15:41 | MediaCat

Facebook'tan Siri'ye rakip

Facebook‘un M adını verdiği proje, sorularınızı cevaplandırabilecek ve verdiğiniz komutları yerine getirebilecek nitelikte yapay zekalı bir sanal asistan.

Facebook'tan Siri'ye rakipM, tatile gidebileceğiniz yerler için tavsiye verebiliyor veya otel rezervasyonu yapabiliyor. M’i kafanızda canlandıramadıysanız onu Apple‘ın Siri‘si ya da Microsoft‘un Cortana‘sının sadece yazılı olan versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Yalnızca metin tabanlı bir sistem olduğu için hata yapma olasılığı daha az olsa da Facebook perde arkasında görevli olan ve yapay zekayı geliştiren insanlar olduğunu söylüyor. Sosyal ağ, kişisel gizlilik kaygısı güdenlere M’in sadece yazılı konuşmaları baz alarak harekete geçeceğini ve Facebook’taki kişisel bilgileri kullanmayacağını hatırlatıyor.

Arkasında insan faktörünün de olması M’i güçlü kılan özelliklerden. Wired’ın haberinde M’in yapay zekasına yön veren geliştiricilerin aynı zamanda müşteri hizmetleri geçmişine sahip olduğuna vurgu yapılıyor. M’in bu sayede sıradan yazılımsal çözümlere oranla daha zorlu komut ve isteklerle başa çıkabildiğini iddia eden Wired, örneğin bir arkadaşınız için doğum günü yemeği ayarlamak istediğinizde sadece yazılımsal bir çözümün refleksinin restorana yolcuğunuz için Uber‘den araç çağırmakla sınırlı kalabileceğini, bununla birlikte arkasında gerçek insan zekâsı barındıran M’in sizi arkadaşınızın favori pastanesinden kek almaya yönlendirebileceğini söylüyor.

Engadget’in haberinde ise M’i hemen denemek için henüz erken olduğunun altı çiziliyor. Habere göre, şu an sadece San Francisco, Bay Area’daki birkaç yüz insan tarafından kullanılmakta olan M’in başarılı olması için daha uzun süre beklemek gerekecek.

Kaynak: Wired ve Engadget

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.