Facebook ikinci çeyrekte kârını yüzde 71 artırdı

İkinci çeyrekte reklam gelirleri 9,16 milyar oldu.

27.07.2017 - 10:08 | Sencer Uçar

Facebook tarafından 2017’nin ikinci çeyreğinde reklam gelirlerinin 9,16 milyar dolar olduğu açıklandı. Bu da geçen yılın ikinci çeyreğine göre reklam gelirlerinde yüzde 47’lik bir artışın yaşandığı anlamına geliyor.

2017’nin ikinci çeyrek bilançosuna bakıldığında, Facebook’un toplam gelirinin 9,3 milyar dolar olduğu ve geçen yılın değerleri ile kıyaslandığında yüzde 45 artış yaşandığı, toplam reklam gelirlerinin ise yüzde 87’sini mobilden elde ettiği görülüyor. Şirketin ikinci çeyrekteki net kârı ise geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 70 artarak 3,89 milyar dolara ulaştı.

Yılın ikinci çeyreğinde hisse başı kazanç da 1,32 dolara yükselmiş durumda. Bu miktar geçen yılın aynı döneminde 0,78 dolardı.

Günlük aktif kullanıcı sayısı ortalama 1,32 milyar kişiye yükseldi

Açıklanan verilere göre Facebook’un günlük ve aylık kullanıcı sayısında da artış yaşandı. Zira günlük aktif kullanıcı sayısı geçen yıla göre yüzde 17’lik bir artış sergileyerek Haziran ayında ortalama 1,32 milyar kişiye yükseldi. 30 Haziran itibarıyla aylık aktif kullanıcı sayısı da geçen yıla göre yüzde 17 artış göstererek 2,01 milyar olarak ölçüldü.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de yaptığı açıklamasında yılın ikinci çeyreğinde ve ilk yarısında başarılı bir tablo çizdiklerini belirtti. Topluluklarının iki milyar insana ulaştığını belirten Zuckerberg, dünyayı daha da birleştirmeye yönelik çalışmalara odaklanacaklarını söyledi.

Çalışan sayısında da artış yaşandı

Şirketin çalışan sayısında da artış söz konusu. Zira ay sonu verilerine bakıldığında, şirketin çalışan sayısının bir yıl içinde yüzde 43 artış göstererek 20,658’e çıktığı görülüyor.

Kaynak: Adweek, Fox Business

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.