Facebook Büyük Birader’e karşı

Facebook, hükümet tarafından izlenen hesaplara uyarı yollayacak.

20.10.2015 - 15:30 | Arzu Nilay Kocasu

Facebook'tan arkadaşlık sitelerine reklam yasağı

Facebook, Kasım 2014 tarihinde yayınladığı son şeffaflık raporunda, hükümetlerin kullanıcılarının verilerine ulaşmak için yaptıkları taleplerin 2014’ün ilk yarısında, 2013’ün ikinci yarısına kıyasla yüzde 24 oranında arttığını açıklamıştı. Markalar gibi hükümetlerin de bireylerin özel hayatlarına duydukları ilginin büyüklüğüne dair söylenti ve göstergeler her geçen gün artarken, istediği veriyi alamayan veya veri istemekle vakit kaybetmek istemeyen hükümetlerin önüne geçmek için ne yapılabilir?

Sıradan bir virüs vakası çoğu zaman düzeltilebilir ve önemsiz görünse de, iş özel mesajlara göz diken hükümetlere gelince durum aniden çok daha ciddi bir hal alıyor. Riskin ve huzursuzluğun farkına varan Facebook’un kullanıcılarına bir haberi var: Site, hükümet veya hükümetle ilişkili kimselerce ele geçirildiğine veya izlendiğine inandığı kullanıcı hesaplarına uyarı yollamaya başlıyor. Herhangi bir kullanıcısının hesabının hükümet tarafından gözetlendiğine inanan Facebook, ona aşağıdaki uyarıyı yollayacak.

facebook güvenlik uyarısı

Ele geçirildiğine inandıkları hesaplarla ilgili güvenlik önlemleri almaya devam ederken devlet elinden çıktığına inandıkları saldırılar için ayrıca bir uyarı yayınlamaya karar verdiklerini söyleyen Facebook Güvenlik Birimi Başkanı Alex Stamos bu yaklaşımda karar kılmış olma nedenlerinin bu tür saldırıların diğerlerine kıyasla daha gelişkin ve daha tehlikeli olması olduğunu ve bu saldırılardan mustarip kimselerin tüm çevrimiçi hesaplarını güvenceye almak için gereken adımları atmaları yönünde bilgilendirilip cesaretlendirilmeleri gerektiğine inandıklarını belirtti.

Facebook’un, kullanıcının hesabının hedef alındığı şüphesinin kaynağını açıklamayacağını ekleyen Stamos, bir kullanıcının hesabının gözetlenmesinin tüm Facebook’un güvenliğinin aşıldığı anlamına gelmediğinin altını çizdi. Öte yandan, uyarı alan hesapların kendi selametleri adına iki aşamalı kimlik doğrulamasını etkin hale getirmelerinde ve bilgisayarlarına bir bahar temizliği yaptırmalarında fayda var.

Kaynak: Mashable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.