Exxon Mobil’den rekor kar

Exxon Mobil'den yapılan açıklamada, şirketin net karının Nisan-Haziran dönemini kapsayan ikinci çeyrekte

01.08.2008 - 10:10 | MediaCat

Dünya petrol devi Exxon Mobil, ikinci çeyrek kârını yüzde 14 artırarak 11.68 milyar dolara çıkardı. Böylece, bir Amerikan şirketinin elde ettiği en büyük çeyrek yıl kârı kaydedilmiş oldu.

Exxon Mobil’den yapılan açıklamada, şirketin net karının Nisan-Haziran dönemini kapsayan ikinci çeyrekte 11.68 milyar dolar bir başka ifadeyle hisse başına 2.22 dolar olduğu belirtildi.Bir önceki yıl aynı dönemde şirket 10.26 dolar (hisse başına 1,83 dolar) net kâr elde etmişti. İkinci çeyrekte bir önceki yıl 98.4 milyar dolar olan şirketin gelirleri bu yıl yüzde 40 artarak 138.1 milyar dolara ulaştı.

Shell’den 11.6 milyar dolar kar

Petrol devi Shell’in ikinci çeyrek net kârı da, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33 artarak 11.6 milyar dolara çıktı. Şirketin karının artmasında, yüksek petrol fiyatları ve zayıf dolar kuru önemli rol oynadı.Şirketten yapılan açıklamada, bir yıl önce 8,67 milyar dolar olan net kârın 11,6 milyar dolara çıktığı ifade edilerek, bir yıl önce varili ortalama 64 dolardan satılan petrolün bu yıl 112 dolardan satıldığı belirtildi.Üretimdeki yüzde 1.1’lik düşüşe karşın Shell’in araştırma ve üretim biriminde kar yüzde 90 artarak 5.88 milyar dolara ulaştı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.