EXPO 2020’de İzmir heyecanı

Kazanan kentin Türkiye saati ile 17.00'de açıklanması bekleniyor.

27.11.2013 - 16:26 | MediaCat

Kazanan kentin Türkiye saati ile 17.00'de açıklanması bekleniyor.

Dünyanın en önemli organizasyonlarından EXPO‘nun 2020’de hangi kentte düzenleneceğine karar verilecek Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Kurul toplantısı bugün Fransa‘da gerçekleşiyor. Paris‘teki OECD binasında düzenlenen toplantıdan çıkacak kararı heyecanla bekleyen kentlerden birisi de İzmir.

‘Daha iyi bir dünya için yeni yollar ve herkes için sağlık’ ana teması ile EXPO 2020‘ye ev sahipliği yapmaya hazırlanan İzmir’in sunumu Defne Samyeli‘nin açılış konuşması ile başladı. Sunum daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın görüntülü mesajı ile devam etti. Erdoğan mesajında şunları söyledi:

EXPO 2020'de İzmir heyecanı“Sizleri en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum. EXPO 2020 İzmir, başta Ortadoğu, Akdeniz, Balkanlar ve Kafkaslar olmak üzere bölge açısından da büyük önem taşıyor. İzmir, 48 ülkeye, 1,5 milyar insana sadece üç saatlik mesafede olması hasebiyle de EXPO 2020 için son derece ideal bir konumda bulunuyor. Hükümet olarak bizler EXPO 2020 için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Şundan emin olunuz ki, 8 bin 500 yıllık tarihi, kültürel zenginlikleri ve harikulade iklimiyle Ege’nin incisi olan İzmir, sizleri asla unutamayacağınız bir misafirperverlikle en iyi biçimde ağırlayacaktır. Sizlerden tek bir ricamız var. İzmir’den desteğinizi esirgemeyin. Herkes için sağlık idealini gelin birlikte gerçekleştirelim.”

Sunumda ayrıca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aziz Kocaoğlu da birer konuşma gerçekleştirdi. Bakan Müezzinoğlu’nun ardından gösterilen İzmir‘in ikinci tanıtım filmi büyük alkış topladı.

EXPO 2020’ye ev sahipliği yapacak kentin Türkiye saati ile 17.00’de açıklanması bekleniyor.

Kaynak: Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.