Evsizliğe dikkat çeken yaşam alanları

İngiltere'deki 4 mağazasında evsizlerin yaşam alanlarına yer veren IKEA, ülkede barınma krizinin çözümü için devrede.

09.03.2023 - 15:42 | Sencer Uçar

Evsizliğe dikkat çeken yaşam alanları

Evsizlere yardım eden Shelter derneğiyle güçlerini birleştiren IKEA, barınma krizinin yaşandığı İngiltere’deki dört mağazasında evsizlerin yaşamlarını yansıtan odalar tasarladı.

IKEA mağazalarında alışkın olduğumuz teşhir odalarıyla tezat oluşturan odalar, dört evsizin gerçek öykülerinden hareketle oluşturuldu. Real Life Roomsets, evsizlerin tehlikeli, sıkışık ve köhne alanlarda yaşamak zorunda kaldıklarına ve ülkedeki barınma krizine dikkat çekiyor.

Konuya dair gerçekleştirilen yeni bir araştırma, ülkede her beş yetişkinden birinin evsiz kalma kaygısı taşıdığını, yarısının ise evlerinden çıkmaları durumunda başka bir yer bulamayacağına inandığını ortaya koyuyor. Her 208 kişiden birinin evsiz olduğu ülkede hayat pahalılığı nedeniyle yıl sonuna kadar binlerce kişinin daha evsiz kalacağı tahmin ediliyor. Araştırmaya göre, geride kalan bir yıllık sürede geçim derdinden ötürü yetişkinlerin yaklaşık beşte biri ek işte çalışıyor, öğün atlıyor.

Acil durum pansiyonlarında ya da yatakhanelerde sağlanan geçici barınmanın kalıcı bir çözüm sunamamasından hareketle IKEA, Shelter’ın uygun fiyatlı tüm yeni evlerin sosyal konuta çevrilmesi talebini destekliyor.

IKEA Birleşik Krallık ve İrlanda Perakende Müdürü ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Yöneticisi Peter Jelkeby, “Herkesin evim diyebileceği bir yeri hak ettiğine inanıyoruz. Bu sebeple, uzun vadeli değişim için Shelter ile işbirliği yapmaktan ve barınma sorunundan doğrudan etkilenenlere yardım etmekten gurur duyuyoruz” diyor.

Shelter CEO’su Polly Neate ise, “Köhne bir pansiyon ya da B&B yuva değil ama geçici barınmak zorunda kalan çoğu aile için gerçek bu. Bu nedenle IKEA ile işbirliği yaparak, evsiz ailelerin katlanmak zorunda oldukları korkunç yaşam koşullarını gözler önüne seriyoruz. Kiraların tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğu, hayat pahalılığının devam ettiği bir ortamda bu yıl daha fazla insanın evsiz kalacağından endişeliyiz. Krizim çözümü basit, hükümetin gözünün içine bakıyor. İnsanların gerçek anlamda yaşam sürebilecekleri, yeni nesil kaliteli sosyal konutlar inşa etmemiz gerek”  yorumunda bulunuyor.

Kaynak: Marketing Beat

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.