Ev işlerinde eşitlik “Hepimizin Elinde”

Cif ve Arzum Onan, “Hepimizin Elinde" projesi için bir arada.

18.10.2018 - 10:23 | MediaCat

Ev işlerinde eşitlik "Hepimizin Elinde"

Cif’in, ev işlerinin üstlenilmesinde eşitlik ve aile bireyleri arasında sorumluluğun dengeli dağılımına vurgu yapan projesi “Hepimizin Elinde”nin lansmanı, dün Unilever Ev Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü Duygu Ersoy ve proje elçisi Arzum Onan’ın katıldığı basın toplantısıyla gerçekleşti.

Ev işlerinin yalnızca kadınların görevi olmadığına ve aile bireyleri arasında ortak sorumluluk alınmasının önemli olduğuna dikkat çekmeyi hedefleyen Hepimizin Elinde için Arzum Onan tarafından yapılan gerçeküstü kadın heykeli de ilk kez bu toplantıda sergilendi. Altı kolu ve dört bacağı bulunan kadın heykeli, ev işleri konusunda kendisinden beklenen tüm sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan gerçek üstü güçteki bir kadını temsil ediyor.

Projenin basın toplantısında yaptığı konuşmasında günümüzde evdeki sorumluluklar kadar, hayatın farklı alanlarında da var olmak isteyen kadınların olduğunun altını çizen Duygu Ersoy, “Sosyal medya ve diğer içerik platformlarında yaklaşık dört yıllık bir süreye yayılan 500 bine yakın bireysel kanaat paylaşımını incelediğimizde, ev işlerinin ana sorumlusunun kadınlar olarak algılandığını gördük. Eldeki verilere göre insanların yüzde 86’sı ev işlerini, yüzde 77’si temizliği, yüzde 79’u çamaşır yıkamayı, yüzde 69’u bulaşık yıkamayı, yüzde 72’si ise yemek yapmayı kadının görevi olarak tanımlıyor. Diğer bir araştırmamız ise kadınların yüzde 72’sinin ev işlerinin eşler arasında eşit paylaşılması gerektiğini düşündüğünü gösteriyor. Biz de bunu tercih eden kadınların sesini duyurmak için Arzum Onan’ın da desteğiyle “Ev işleri Hepimizin Elinde” diyoruz” dedi.

Proje elçisi Arzum Onan ise “Merkezinde toplumsal cinsiyet eşitliğini barındırması, Cif’in bu söylemi üstlenmesi biz kadınlar için ziyadesiyle önemli. Bu dilin de bir heykel ile buluşması ayrıca anlamlı benim için. Ev işlerinin zihinlere sadece kadının görevi olarak yerleşen bu algısını “Hepimizin Elinde” diyerek değiştirebiliriz. Kadın-erkek ayırımı yapmaksızın ev işleri tüm aile bireyleri arasında dengeli bir biçimde pay edildiğinde kadın da üretime daha çok dahil olabilir. Cif’i toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlayan bu yolculuğunda destekliyorum. Herkesi sosyal medyada sesimiz olmaya, mesajımızı paylaşmaya çağırıyorum” diye konuştu.

Proje için hazırlanan film ise şöyle:

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.