Espark alışveriş merkezi kapılarını eskişehir’de açtı

Alışveriş Merkezi Sektöründe Avrupa’da Pazar Lideri ECE Grubu İle Amerika’nın İkinci Büyük GYO’su General Growth Properties (GGP) ortak girişimi ECE Türkiye, Eskişehir’deki Espark Alışveriş

02.11.2007 - 13:22 | MediaCat

Alışveriş Merkezi Sektöründe Avrupa’da Pazar Lideri ECE Grubu İle Amerika’nın İkinci Büyük GYO’su General Growth Properties (GGP) ortak girişimi ECE Türkiye, Eskişehir’deki Espark Alışveriş Merkezi Yatırımı İle Dünya Deneyimini Türkiye’ye Getirmeye Devam Ediyor!

2006 yılında temeli atılan ve 15 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan Espark Alışveriş Merkezi Eskişehir’in çehresini değiştiriyor.

Türkiye’nin en önemli alışveriş merkezlerini yöneten ECE Türkiye’nin, 110 milyon USD’lık yatırım projesi Espark Alışveriş Merkezi, 140 mağazasıyla, 31 Ekim 2007 tarihinde hizmete girdi.

ECE Türkiye’nin ilk yatırım projesi olan ve şehrin tam kalbinde yer alan Espark Alışveriş Merkezi, mimari yapısı ile Eskişehir’in kültürel ve tarihi mirasını koruyarak, bu modern şehre yepyeni bir görünüm kazandırıyor. 140 mağazası ve 1.100 araç kapasiteli otoparkıyla Espark Alışveriş Merkezi Eskişehir’de, 23.950 m2 arazi üzerine kurulan ve 44.000 m2’si kiralanabilir, 110.000 m2’lik kapalı alandan oluşan en büyük alışveriş merkezi özelliğini taşıyor.

ESPARK Alışveriş Merkezi’nin konumlandığı alan, bilimin sembolü olan ve şehrin yükselen değeri haline gelen üniversite bölgesini ve zengin kültür karmasını temsil eden Eskişehir’in merkezini içine alıyor.

ECE Türkiye, yeni alışveriş merkezi projeleriyle Türkiye’de modern alışveriş merkezi yatırımcılığı ve işletmeciliğinin öncüsü olma misyonunu pekiştiriyor. 

Avrupa’nın alışveriş merkezleri yönetimi sektör lideri ECE Grubu ve ABD’nin 2. büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı General Growth Properties (GGP) ortak girişimi ECE Türkiye Proje Yönetimi A.Ş., alışveriş merkezi projeleri geliştirir, yatırımlarını hayata geçirir, kiralama yapar ve mevcut alışveriş merkezlerine yönetim hizmetleri sunar. İş geliştirme de dahil mimari ve işlevsel planlama, proje yönetimi, bütçeleme, muhasebe ve hukuki hizmetlerin tümünü veren ECE Türkiye bu hizmetleri aynı çatı altında toplayan ilk ve tek Türk şirketidir.

 

Eskişehir’in Teknoloji, Moda ve Eğlence Merkezi, Yeni Buluşma Noktası Espark Olacak!

Tarih boyunca farklı birçok medeniyete ev sahipliği yapan Eskişehir, zengin kültürel geçmişinin yanı sıra günümüz Türkiye’sinin modernleşen yüzünü Espark Alışveriş Merkezi ile bir kez daha gösteriyor. Eskişehirlilerin aileleriyle birlikte hoş vakit geçirmelerini amaçlayan Espark, hem alışveriş hem de eğlence merkezi, kısaca bir cazibe merkezi olarak konumlanıyor. Yaklaşık 2 bin kişiye istihdam olanağı sağlayan alışveriş merkezi, şehrin en popüler caddelerine yürüme mesafesinde olmasıyla da şehrin kalbinde sayılıyor.

Bir yaşam ve cazibe merkezi olmaya hazırlanan Espark Alışveriş Merkezi kapılarını açmadan bir gün önce medya mensuplarına bir basın toplantısı ile tanıtıldı. ECE Türkiye’nin ilk yatırım projesi olan Espark Alışveriş Merkezi’nin basın toplantısı ECE Türkiye Alışveriş Merkezi Yönetimi Departman Müdürü Özgür Bekiroğlu, Espark Alışveriş Merkezi Müdürü Tayfun Kartal ve Kiralama Departman Müdürü Hakan Biçen’in katılımıyla düzenlendi.

Espark Alışveriş Merkezi’nde yapılan basın toplantısında Alman ECE Grubu, GGP VE ECE Türkiye hakkında bilgi veren ECE Türkiye’nin Alışveriş Merkezi Yönetimi Departman Müdürü Özgür Bekiroğlu, Espark Alışveriş Merkezi ulusal ve uluslararası standartlar göz önünde bulundurularak inşa edildi. 110 milyon dolarlık proje hacmi ise ECE Grubu ve bu projede ortağı olan GGP (General Growth Properties) tarafından sağlandı” dedi.

Toplantıda Espark Alışveriş Merkezi hakkında detaylı bilgi veren  AVM Müdürü Tayfun Kartal ise, Teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak ziyaretçilerimizin güvenli, konforlu ve temiz bir ortamda vakit geçirmelerini hedefliyoruz. Burada çeşitli büyüklüklerde 140 mağaza bulunuyor, amacımız ise Espark’a gelenlerin bir dinlenme ve eğlence merkezinin tüm olanaklarından faydalanmalarını sağlamak dedi.

Tüm Eskişehirlilere hitap etmek amacıyla marka karmasında pek çok zevke ve talebe uygun markaları barındırmaya özen gösterdiklerini anlatan ECE Türkiye Kiralama Departmanı Müdürü Hakan BiçenEskişehirlilerin dünyanın popüler markalarından alışveriş etmek için artık başka şehirlere gitmelerine gerek yok, çünkü şimdi Espark AVM vardedi.

 

31 Ekim’de hizmete girecek olan Espark Alışveriş Merkezi pek çok markanın da Anadolu’ya açılış kapısı olma özelliğini taşıyor. Dünyaca ünlü C&A ve Media Markt gibi çok önemli markalar İstanbul’dan sonra ilk kez Anadolu’da Eskişehir Espark Alışveriş Merkezi’nde yer alıyor.

 

 

Espark Alışveriş Merkezi’nin tavanında yer alan kelimeler yaşatılmak istenen duyguları özetliyor; sevgi, keyif, multluluk, eğlence, dostluk, neşe, paylaşım, heyecan..

ECE Grubu’nun geleneksel olarak kendi yatırım projelerinde kullandığı ve alışveriş merkezlerinin tavanlarına özel olarak yerleştirilen kelimeler Espark’da da uygulandı. Her alışveriş merkezinde farklı kullanılan bu ifadeler Espark Alışveriş Merkezi’nin Food Court bölümünün tavanına işlendi.

Espark’ta yıl boyu aktiviteler ve sürprizler eksik olmayacak.

Eskişehirlilere alışveriş ve eğlence merkezinin ötesinde bir yaşam merkezi sunacak olan Espark Alışveriş Merkezi pek çok aktiviteye ev sahipliği yapacak. Yıla yayılan aktivite programında moda gösterileri, dünyanın sayılı, önemli tarihi mekanlarının maketlerinin yer alacağı bir sergi ve daha pek çok sürpriz yer alacak. Belli dönemlerde tematik dekorasyonları ile hayata renk katacak olan Espark Alışveriş Merkezi, haftanın yedi günü 10:00-22:00 saatleri arasında açık olacak.

Espark Eskişehir’in cazibe merkezi olacak.

Eskişehir’in yeni buluşma noktası ve yaşam merkezi olan Espark Alışveriş Merkezi Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen markaları, en güncel filmleri, en leziz tatları ile yeni bir hayat tarzı ve birbirinden güzel deneyimleri sunmayı hedefliyor. Ulusal ve uluslararası tanınmış 140 mağazası ile sadece alışveriş değil, kültürel ve sosyal yaşama da yeni bir soluk getirecek. Çarpıcı mimarisi ile dikkat çeken Espark Alışveriş Merkezi, Eskişehir’in merkezinde, tramvay yolu üzerinde kolay ve rahat ulaşımı ile öne çıkacak.

Almanya’da uygulanan park sistemi Espark ile Türkiye’de.

Espark Alışveriş Merkezi’nde ECE Grubu’nun Almanya’daki AVM’lerinde uygulanan park sistemi Türkiye’de ilk kez uygulanıyor. Alışveriş merkezine girişi her yönden sağlamak amacıyla 4 katlı 1100 araç kapasiteli  otoparktan Food Court’a direkt geçiş yapılabiliyor

Eskişehir, Espark’ın açılış seremonisi ile farklı ülkelerden gelen misafirlere ev sahipliği yaptı.  Özel davetliler için düzenlenen Gala gecesinde Candan Erçetin sahne aldı.

Espark Alışveriş Merkezi’nin açılış seremonisi 30 Ekim Salı günü yerli ve yabancı pek çok konuğun katılımıyla düzenlendi.

Ece Türkiye Genel Müdürü Andreas Hohlmann, Alman ECE Grubu Başkanı Alexander Otto’nun yanı sıra Tepebaşı Belediye Başkanı Dr. Tacettin Sarıoğlu ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve Eskişehir Valisi Kadir Çalışıcı’nın birer konuşma yaptığı Espark Alışveriş Merkezi’nin resmi açılışı tüm konuşmacıların katıldığı  kurdele kesme töreniyle yapıldı. Açılış seromonisi Tayfun Kartal’ın tüm yönetim ekibini sahneye davet etmesi ve Alexander Otto’nun Alışveriş Merkezi Müdürü Tayfun Kartal’a sembolik alışveriş merkezi anahtarını teslim etmesiyle son buldu.

Espark Alışveriş Merkezi’nin resmi açılışı öncesi özel konuklara düzenlediği davete yaklaşık 1000 kişi katıldı. Gece Candan Erçetin’in muhteşem konseriyle son buldu.

ECE Türkiye, AVM Yöneticilerini Almanya’da ECE ve Amerika’da GGP Grupları’nın Perakende Birikimi ile Yetiştiriyor!.. 

ECE Türkiye Proje Yönetimi A.Ş., Alman ECE ve Amerikalı GGP Grupları gibi, alışveriş merkezlerinde, AVM müdürü olarak ihtiyaç olduğunda göreve başlayacak şekilde yetiştirilmek üzere, müdür adaylarını istihdam ediyor. Öncelikle, ECE Türkiye’nin yönetimini üstlendiği veya yatırım projesi olan alışveriş merkezlerinde, bir rotasyona tabii tutulan adaylar daha sonra Almanya’daki ECE Merkez Ofisi ve orada bulunan 70 alışveriş merkezinde eğitimlerini tamamlıyorlar. İşe alınan yönetici adayının özgeçmişine ve iş deneyimine bağlı olarak bu süre 6 aydan 2 yıla kadar değişebiliyor.

Yönetici adayları bu eğitim sırasında bir alışveriş merkezinin yönetimi için gereken tüm detayları bizzat yaşayarak ve çeşitli rotasyonlarda öğreniyorlar. Pazarlama, ekip yönetimi, iş geliştirme, mimari ve teknik altyapı gereksinimleri, kiracı ilişkileri, müşteri memnuniyeti ve güvenlik gibi bir çok konuda ECE Grubu ve GGP’nin 50 yıllık bilgi birikiminden yararlanılıyor. Eğitimlerini tamamlayan AVM Müdür Adayları ECE Türkiye yönetimindeki alışveriş merkezlerinde alışveriş merkezi müdürü olarak göreve başlıyorlar.

ECE Türkiye’deki her bir AVM Müdürü, yönetiminde olan AVM’yi bir genel müdür gibi yönetme, karar alma ve ekip kurma özelliğine sahip. ECE Türkiye AVM Müdürleri, yine şirket bünyesinde bulunan iş geliştirme, inşaat, mimari ve kiralama departmanlarıyla da yakın ilişkiler içinde. Bugün, ECE Türkiye bünyesinde 8 AVM Müdürü ve 3 AVM Müdür Adayı görev yapıyor.

Espark Alışveriş Merkezi’ni Tayfun Kartal Yönetiyor.

Eskişehir’de 31 Ekim’de kapılarını açan Espark Alışveriş Merkezi’nin yönetimini temel atma töreninden itibaren üstlenen Tayfun Kartal, ECE Türkiye’deki kariyerinin ilk birbuçuk yılını Almanya’da geçirdi. Hamburg ve Potsdam gibi şehirlerde alışveriş merkezi yönetiminde eğitim amaçlı bulundu. Almanya’daki eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönen Tayfun Kartal, ECE Türkiye tarafından yönetilen Town Center AVM ve Beylikdüzü Migros AVM müdürlüğü görevlerinde bulunduktan sonra Espark AVM Müdürlüğü görevine getirildi.

 

 

 

 

Espark Yönetim Künyesi

AVM Müdürü                             Tayfun Kartal

AVM Müdür Yardımcısı               Barış Sezen

Operasyon Müdürü                    Miktat Kuzhan

Operasyon Müdür Yardımcısı      İsa Küçükyılmaz

İdari Asistanlar                          Sibel Atlıhan

                                               Hülya Karakülah

 

ECE Grubu

1965 yılında Werner Otto tarafından kurulan ECE Grubu, Avrupa pazarında sektör lideridir. Grup, Almanya, Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Yunanistan, Katar ve Türkiye de dahil olmak üzere 15 Avrupa ülkesinde faaliyet gösteriyor. ECE Grubu yönetimini üstlendiği 93 alışveriş merkezinde yer alan ve yıllık toplam ciroları 10.4 milyar Euro olan 9.400 kiracıyı, 2.7 milyon m2 satış alanını ve 9.4 milyar Euro değerindeki gerçekleştirilmiş proje hacmini temsil ediyor.

ECE Grubu, kurulduğu günden bugüne Almanya’da ulaştığı başarıyı, 2000’li yılların başından itibaren diğer pazarlara da taşımaya karar verdi. Bu anlamda yüksek potansiyele sahip ve dinamik pazarlar olan Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Avusturya ve Türkiye ilk aşamada hedef pazarlar olarak belirlendi.

ECE Grubu’nun 15 Avrupa ülkesinde 26 yeni alışveriş merkezi projesi de halihazırda planlama veya inşaat aşamasındadır.

General Growth Properties (GGP)

1954 yılında ABD’nin Iowa eyaletinde Bucksbaum kardeşler tarafından kurulan General Growth Properties Inc. (GGP), Amerika’nın halka açık ikinci en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketidir. GGP, Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaklığı bulunan ve yönetimini üstlendiği 210 kadar alışveriş merkezini portföyünde bulunduruyor. Şirket, aynı zamanda Brezilya ve Türkiye’de de (Espark AVM) alışveriş merkezi yatırımlarına ortak. GGP, faaliyet gösterdiği tüm alışveriş merkezlerinde toplam 24.000 perakende mağaza ve 18.5 milyon m2’lik kiralanabilir alana sahip.

 

 

 

 

 

ESPARK ALIŞVERİŞ MERKEZİ İÇİNDE YER ALAN MARKALAR

 

 • Accessorize
 • Adidas
 • Adil Işık
 • Altınbaş Kuyumculuk
 • Andriotti
 • Aslı Börek
 • Atasay Kuyumculuk
 • Avea
 • AVEA – GSM
 • Bill’s Store
 • Benetton
 • Bernardo
 • Bershka
 • Bimeks
 • Blast
 • Bolulu Hasan Usta
 • Bony Shop
 • Burger King
 • Bücürük
 • C&A
 • Cacharel
 • Cafe de Cafe
 • Camel Active
 • Cinemars
 • Colins
 • Collezione
 • Couqet
 • D&R
 • Dagi
 • De Facto
 • Deichmann
 • Derimod
 • Desa
 • Dockers
 • Dome Pico
 • Douglas
 • Dryman
 • Ekol
 • Emo Optik
 • Esmer Bijuteri
 • Esse
 • Fenerium
 • Freshline
 • G Lingerie
 • Gloria Jeans
 • Gonzi Cafe
 • GÖKSU
 • Göz Grup
 • Greyder
 • Guess Aksesuar
 • Hacıoğlu
 • HD İskender
 • Intersport
 • Interview
 • İGS
 • İkbal
 • İnci
 • İpekyol
 • Jeanslab
 • Journey
 • Kappa
 • Kemal Tanca
 • KFC
 • Kiğılı
 • Kinetix
 • Koton
 • Köfte Baba
 • LCWaikiki
 • LCW
 • Levis
 • Little Big
 • Mado
 • Mango
 • Marks&Spencer
 • Mavi Jeans
 • MCDonalds
 • Mediamarkt
 • Mehmet Tatlı
 • Migros
 • Miss Sixty/Energy
 • More&More
 • Mothercare
 • My Fish
 • Neo Fly
 • Neyir
 • Nezih Oyuncak
 • Nike
 • Nokia
 • Orsay(More&More)
 • Oysho
 • OXXO
 • Özsüt
 • Park Bravo Enzo
 • Pharmacy
 • Pideköy
 • Pierre Cardin&Shoes
 • Pino  Burger
 • Pizza Hut
 • Pizza Hut Kitchen
 • 100.Pull & Bear
 • Reebok
 • Roberts Cafe
 • Rodi
 • Saat & Saat
 • Sabri Özel
 • Samsung
 • Sarar
 • Sbarro Pizza
 • Schlotzky’s Cafe
 • Segue
 • Serdal Bozkaya
 • Sevil Parfümeri
 • So Chic
 • Stefanel
 • Steve Madden
 • Stradivarious
 • Şömine
 • Taç Linens
 • Tally Weijl
 • Tchibo
 • Terzi
 • Tiffany
 • Tobacco Shop
 • Turkcell
 • TURKCELL – GSM
 • Uptown
 • US Polo
 • Vakko
 • Vero Moda
 • Vestel
 • Vodafone
 • VODAFONE – GSM
 • W
 • Wenice Kids
 • Wing Stop
 • X-Side
 • Y-London
 • Yves Rocher
 • Zara Home
 • Zara Men
 • Zara Women & Kids

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.