Erkek çocuklar Ronaldo’yu örnek alıyor

Disney XD’nin 8-14 yaş arası erkek çocuklar ve ebeveynlerini kapsayan “Yükseği Hedefle” adlı araştırması, çocukların aldıkları rol modellere, tercih ettikleri spor dallarına ve başarılı olmak için yapılması gerekenlere yönelik ilginç sonuçlar ortaya koyuyor.

24.06.2011 - 00:00 | MediaCat

Disney XD’nin 8-14 yaş arası erkek çocuklar ve ebeveynlerini kapsayan “Yükseği Hedefle” adlı araştırması, çocukların aldıkları rol modellere, tercih ettikleri spor dallarına ve başarılı olmak için yapılması gerekenlere yönelik ilginç sonuçlar ortaya koyuyor.

Türk olmasa da, ilham vermeye gelince Türkiye’deki erkek çocukların aklına ilk olarak Christiano Ronaldo geliyor. Disney XD tarafından gerçekleştirilen “Yükseği Hedefle” adlı araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’de neredeyse her erkek çocuktan birinin (%31) hayran olduğu isim Portekizli efsane futbolcu olurken, babalar %40 ile ikinci sırada geliyor.

Araştırmanın ebeveynlerle gerçekleştirilen ve gençken hayran oldukları oyuncu ve müzisyenlerin sorulduğu bölümde, Tarık Akan %22 ile en beğenilen sanatçı olarak öne çıkıyor. Bunu %16 ile Filiz Akın ve %8 ile Tom Cruise izliyor.

Popülerlikte ilk sırayı futbol, ikinci sırayı basketbol alıyor!

Araştırmanın spor ve sanat gibi gençlerin ilgi duyduğu iki önemli alana yönelik bölümünde ise en popüler spor dalları arasında %58 oranında çocuğun tercihi futbol olurken, basketbol %37 ile ikinci sırada yer alıyor. Christiano Ronaldo en beğenilen sporcu olarak başı çekerken bunu %18 oyla Türk futbol yıldızı Arda Turan izliyor. Komedyen Cem Yılmaz %15 ile üçüncü, pop şarkıcısı Tarkan ise %9 ile dördüncü sırada yer alıyor.

Aile bağları çocuklar için önemli!

Ünlülere duydukları hayranlığa rağmen, %40’la babaların ve %31’le annelerin aldığı toplam %71’lik oy oranı, çocuklar için hiçkimsenin ebeveynlerin yerini alamayacağını ortaya koyuyor ve aile değerlerinin öneminin altını çiziyor.

Başarının yolu çok çalışmaktan geçiyor!

İstatistiklere göre erkek çocukların yarısına yakını (%45) başarının sırrının çok çalışmak olduğuna inanıyor. %10’luk bir kesim ise yeteneğin başarılı olmak için tek başına yeterli olduğu inancında. Hiçbir çocuk güzelliğin/yakışıklılığın başarı merdivenlerini tırmanmada yeterli olduğunu düşünmezken çocukların sadece %2’si şans faktörünün önemli olduğunu belirtiyor.

Disney XD “Yükseği Hedefle” adlı araştırmasını ülke çapında 1200’den fazla erkek çocuk ve onların ebeveynlerinin katılımıyla gerçekleştirdi. Kanal bu çalışma ile yaz başında hayata geçirdiği ve araştırmayla aynı adı taşıyan koçluk projesinin 2011 lansmanını desteklemeyi hedefliyor. İki aşamalı olarak planlanan proje kapsamında www.disneyxd.com.tr/stunt/yuksegi-hedefle adresindeki yarışmaya katılan ve kazanan çocuklar projenin ilk aşamasında Türk Milli ve Efes Pilsen basketbol takımları oyuncusu Kerem Tunçeri, ödüllü spor fotoğrafçısı Yaşar Saygı ve önde gelen spor yazarlarından Zafer Büyükavcı ile birlikte vakit geçirebilme fırsatına sahip olacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.