Enerji sektöründe kârlar katlanıyor

Shell rekor kâr elde ederken çalışanlarına yüzde 8 prim vereceğini duyurdu.

09.08.2022 - 15:13 | Gönül Hadımlı

Shell Türkiye yeni iletişim ajansını seçti

Dünya ekonomisi büyük bir enerji kriziyle cebelleşiyor ve doğal kaynakların azalmasıyla enerji fiyatlarındaki dalgalanmanın bir süre daha dinmeyeceği öngörülüyor. Bu durum enerji şirketleri cephesindeki işleri hareketlendiriyor. 2022’nin ilk altı ayında dünyadaki en büyük beş petrol şirketi yaklaşık 100 milyar dolar kâr elde etmiş bulunuyor.

Yılın ikinci çeyreğinde 11,5 milyar dolar kâr elde ettiğini açıklayan Shell bu kârdan çalışanlarına da prim vereceğini duyurmasıyla gündem oldu. Rekor kârın ardından İngiliz çokuluslu şirket, dünyanın dört bir yanındaki çalışanlarına emeklerinin karşılığı olarak maaşların yüzde 8’ine tekabül eden bir prim verecek.

Shell’in İngiltere menşeli rakibi BP de geçtiğimiz nisan – haziran aralığında son 14 yıldaki en büyük üç aylık kâr oranına ulaşarak, yaklaşık 8,5 milyar dolarla belirtilen aralıktaki kârını üçe katladığını duyurdu. Şirket, bunun sonucunda hissedarlarına 4 milyar pound dağıtacağını belirtmişti.

İşçi Sendikaları Kongresi Genel Sekreteri Frances O’Grady ise enerji şirketlerinin elde ettiği yüklü kârları “artan enerji faturaları nedeniyle geçinmek için mücadele eden milyonlarca çalışana hakaret” olarak nitelendiriyor.

Kaynak: The Guardian

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.