‘Endişeliyiz ama önlem almıyoruz’

ESET ile ABD merkezli araştırma kuruluşu Harris Interactive, Haziran ayı başında 2 bin 27 Amerikalı yetişkinin katıldığı bir anket düzenledi

05.07.2011 - 00:00 | MediaCat

ESET ile ABD merkezli araştırma kuruluşu Harris Interactive, Haziran ayı başında 2 bin 27 Amerikalı yetişkinin katıldığı bir anket düzenledi. Anket sonuçlarına göre bilgisayar kullanıcılarının gizlilik ve güvenlik ile ilgili endişeleri ile sosyal medyadaki davranışları tutarsız. Sosyal medya hesabı bulunanların %69’u güvenliklerinden endişe duymasına rağmen, bunların üçte biri sosyal medya sitesindeki parolasını hiç değiştirmemiş. %15’i ise parolasını en az bir yıl önce değiştirmiş.

Üstelik her on Amerikalıdan biri, hesaplarının tanımadıkları kişiler tarafından ele geçirildiği ve hesaplarından bulaşıcı linkler ve yorumlar yapıldığı şikâyetinde bulunuyor. Bu gibi durumlar yalnızca hesap sahibini değil aynı zamanda kullanıcının sosyal medya hesabındaki kişileri de etkileyebileceği için ayrıca üzerinde durulması gereken bir sorun.

 

Hangi sıklıkla sosyal medya hesabındaki gizlilik ayarları güncelleniyor?

Anket sonuçlarını paylaşan San Diego merkezli ESET Kuzey Amerika Sanal Tehdit Analiz Merkezi Teknik Eğitim Müdürü Randy Abrams, şu bilgileri verdi: "Ankete göre hesap sahiplerinin %67’si gizlilik ihlalleri konusunda endişeleri olduğunu belirtirken, bunların %55’i hesaplarının gizlilik ayarlarını 6 ayda bir kontrol etme zahmetine bile katlanmıyor. Bu birçok sorun yaratır. Örneğin, Facebook hesabının ayarlarını ne zaman kontrol etmeniz gerektiğini tahmin etmeniz güç, çünkü yöneticiler kullanıcı gizliliğini etkileyebilecek değişiklik yaptıklarında bunu kullanıcılarına bildirmiyorlar.”

Endişeler ve şikayetler

Anket uyarınca kullanıcıların %69’u güvenlik, %67’si ise gizlilik konusunda endişelerini dile getirirken başka endişeler de rapor ediliyor:

  • Kullanıcıların %37’si başkalarının kendi adlarına hesap açmasından şikâyetçi olduğunu belirtiyor.
  • %95’i arkadaşlık ya da bağlantı isteklerini genellikle kabul ediyor.
  • %71’i sosyal medya hesaplarına girdikleri bilgilerin, bilgileri dahilinde olmadan kar amacıyla satılabileceğinden endişeli.
  • %17’si çocuklarının sosyal medya kullanmalarından endişeli görünüyor.

Bu durumda kendinizi ve arkadaşlarınızı korumak için neler yapabilirsiniz?

Randy Abrams’e göre sosyal medyada gizlilik ilkelerinin kullanıcı denetiminde olmadığı fikri, yanlış bilinen bir algı. “Bu gerçek değildir” diyen Abrams, aşağıdaki adımları uygulayarak çevrimiçi güvenliğinizi sağlama alabilieceğinizi duyuruyor:

  • Zor parolalar kullanın
  • En geç iki haftada bir gizlilik ayarlarına göz atın.
  • Arkadaşlık ya da bağlantı teklifi aldığınız kişileri tanıdığınızdan emin olun

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.