En fazla online televizyon izleyen ülke: Türkiye

Türkiye’de her gün internete bağlanan kullanıcıların yüzde 85'i günde 1 saatten fazla TV izliyor.

07.05.2012 - 00:00 | MediaCat

SMG Connected’in haberine göre, Türkiye’de her gün internete bağlanan kullanıcıların yüzde 85′i günde 1 saatten fazla TV izliyor.

Global Web Index* Araştırması’na göre Türkiye’deki 22,9 milyon aktif** internet kullanıcısı günde 1 saatten fazla TV izliyor. Bu rakam her gün internete bağlanan kullanıcıların yüzde 85′ine tekabül ediyor. Farklı ülkelerdeki internet kullanıcılarının TV tüketimine bakıldığında ise, ABD’deki kullanıcıların yüzde 90′ı, Brezilya’dakilerin yüzde 89′u, Çin’dekilerin ise yüzde 90′ı günde 1 saatten fazla TV izlemekteler.


Türkiye’deki her 5 aktif internet kullanıcısından 1′i online olarak talebe bağlı TV programı izliyor.

Talebe bağlı TV izleme (watch on-demand TV shows online) rakamlarına bakıldığında ise, Türkiye’deki her 5 aktif internet kullanıcısından 1′i online olarak talebe bağlı TV programı izliyor. Türkiye’deki internet kullanıcılarının talebe bağlı TV izlemeleri, diğer ülkelerdeki internet kullanıcılarına göre daha düşük oranda gerçekleşiyor.

Diğer ülkere kıyasla en fazla online TV izleyen ülkeyiz.

Online TV izleme rakamlarına bakıldığında ise, Türkiye’de her gün internete bağlanan kullanıcıların yaklaşık olarak yarısı online olarak TV izliyor. Dijital yayın yapan çeşitli platformların yükselişe geçmesiyle birlikte son yıllarda artan bu orana göre Türkiye, diğer ülkere kıyasla açık ara birinci sırada yer alıyor.

Akıllı telefondan TV izleme

Mobil cihazlardan TV izleme oranlarında ise, Türkiye’deki aktif internet kullanıcılarının %11′i cep telefonlarından TV seyrediyor. Bu oran, yaklaşık olarak 3 milyon kullanıcıya denk geliyor. Akıllı telefon kullanımındaki artış trendi, internet servis sağlayacılarının yaygınlaşması gibi faktörler göz önünde bulundurulursa bu oran önümüzdeki yıllarda daha da artacağa benziyor. Diğer ülkelere bakıldığında ise, Çin’dekilerin %26′sı, Brezilya’dakilerin %11′i, ABD’deki kullanıcıların ise %3′ü mobil cihazlarından TV izliyorlar.

* Global Web Index: Türkiye’nin de dahil olduğu, 36 ülkede 130.000′i aşkın katılımcıyla gerçekleştirilen Global Web Index Araştırması, “her gün bağlanan” internet kullanıcısını temsil etmektedir. Araştırmada, her gün internete bağlanan 16-64 yaş arası 1.501 kullanıcıya online anket yöntemi uygulanmakta ve 8 ana başlıkta yaklaşık 150 soru sorulmaktadır. Böylece, Türkiye’deki aktif internet kullanıcısının, online davranışları, tercihleri, ilgi alanları, motivasyon ve bariyerleri, sosyal medya davranışları, etkileme gücü ve fikir beyan etme sıklığı, biçimi ve platformları, markalardan beklentileri, online içerikle ilişkisileri, mobil&tablet kullanımları, vs. detaylı olarak incelenebilmektedir.

** Global Web Index Araştırması’na göre aktif internet kullanıcısı, internete her gün bağlanan kullanıcı olarak tanımlanmaktadır.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.