MediaCat

En çok reklamı AK Parti veriyor

AK Parti hem yazılı basında hem de görsel medyada rakiplerine fark atıyor.

En çok reklamı AK Parti veriyor

Yaklaşan yerel seçimler öncesi yola düşen siyasi parti liderleri ve yöneticiler, seçmenlerine seslenebilmek adına kıyasıya yarış içerisinde. 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren seçim takviminin başlamasının ardından hemen her ilde mitingler düzenleyen siyasetçiler, seçmenlere ulaşabilmek için tüm araçlara başvuruyorlar.

Medya Takip Merkezi (MTM), yerel seçim öncesi partilerin medyada görünürlüklerini araştırdı. Araştırmaya göre, yazılı basında en çok ilan veren siyasi parti Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) oldu. AK Parti, 1.598 ilan ile zirveye oturdu. AK Parti’yi 975 ilan veren Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) izledi. parlamentoda grubu bulunan siyasi partilerden en az reklam veren parti olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise 806 reklam ile üçüncü oldu. CHP’yi sırasıyla, Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi izlerken, BDP ilk beş arasına giremedi.

En çok reklamı AK Parti veriyor

MTM’nin 1 Şubat-09 Mart 2014 tarih aralığını kapsayan araştırmasının sonuçlara göre, siyasi partiler ile ilgili ilanlar en çok yerel basında yayınlandı. Partilerin ilanları yayın içeriği bakımından gündem, haber, aktüel ve otomotiv sayfalarında yer aldı.

Yalnızca AK Parti ve CHP reklamları ekranlarda

MTM Medya Takip Merkezi’nin görsel medya üzerinden yaptığı reklam araştırması sonuçlarına göre, sadece iki partinin televizyon kanallarına reklam vermesi dikkat çekti. AK Parti, görsel medyayı en etkili şekilde kullanan siyasi partilerin başında geldi. 01 Şubat–09 Mart 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmaya göre, AK Parti, 2.024 adet reklam ile birinci oldu. Görsel medyayı etkin kullanan AK Parti, 22 saati aşkın süreyle seçmenlerine seslendi.

En çok reklamı AK Parti veriyor

Görsel medyaya reklam veren bir diğer siyasi parti olan CHP, 157 reklam adet reklam ve yaklaşık 2 saati aşkın süreyle ekranlara geldi.

En fazla reklamı NTV ve Star TV aldı

MTM, siyasi partilerin reklamlarının televizyon kanallarına göre dağılımını da inceledi. Araştırmaya göre, en fazla reklamı alan kanalı NTV ve Star TV oldu. Her iki kanal da 283’er adet reklam ile birinciliği paylaştı.

En çok reklamı AK Parti veriyor

Medya Takip Merkezi’nin aynı araştırması kapsamında, partilerin televizyona verdiği reklamların program içeriğine göre dağılımına bakıldığında, siyasi partilerin en çok haber programlarına reklam vermeyi tercih ettikleri görüldü. Yerli dizi, yarışma, spor programları ve yerli sinema siyasi partilerin reklam vermeyi tercih ettikleri diğer program içerikleri oldu. AK Parti, en çok haber programlarına reklam vermeyi tercih ederken, CHP ise en çok reklamı yerli dizilere verdi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.