En büyük 20 global reklamveren

Otomotiv sektörü son çeyrekte en büyük düşüş gösteren sektör oldu. Nielsen'in 'En büyük 20 global reklamveren'...

19.01.2009 - 10:10 | MediaCat

2008 yılının ikinci yarısından itibaren etkili olan kriz, her sektörü olumsuz yönde etkiledi. Nielsen’in Global Reklam Trend’i raporuna göre, global reklam pazarı, Temmuz ile Eylül ayları arasında (Q3) sadece yüzde 2.9 (gazete, dergi, TV ve radyoda) büyüme kaydetti.

Gazete ve Dergi reklam gelirleri, Amerika ve Avrupa’da büyük düşüşler gösterdi, fakat Asya Pasifik bölgesinde yeniden büyüme başladı. Bu mecralarda reklam aktivitesi, 2008 yılının üçüncü çeyreğinde büyük düşüşler göstermiş, küresel olarak dergide yüzde 6’lık bir düşüş gözlenirken, gazetede düşüş yüzde 3.8 olmuştur.

Sektörlere göre, medya harcamalarındaki en büyük düşüş otomotivden geldi. Diğer sektörlerde ise reklam aktivitesi Temmuz ve Eylül 2008 döneminde artış göstermiştir. Dağıtım ağları (kanalları) medya harcamalarında en büyük büyümeyi gösterirken (yüzde 13.6), eğlence sektörü yüzde 10 ve tekstil ve aksesuar ve sağlık sektörü bu dönemde yüzde 7.6 büyüme kaydetti.

Otomotiv sektörü son çeyrekte en büyük düşüş gösteren sektör oldu. Nielsen’in ‘En büyük 20 global reklamveren’ arasında yer alan 7 araba üreticisinin büyük düşüşler kaydettiği gözleniyor. En iyi 20 listesinde yer alan diğer firmalar sağlık ve kişisel bakım, telekomünikasyon, gıda ve içecek imalatçıları ve perakendeci olduğu görülüyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.