‘Egonun zincirlerinden kurtulun’

John Grant, sunumunda Türk markalarının hikâyelerini anlattı'.

13.11.2013 - 12:45 | Melis Madanoğlu Sözer

John Grant, sunumunda Türk markalarının hikâyelerini anlattı'.

Creativity Day’de Vuslat Doğan Sabancı’nın ardından reklamcı ve yazar John Grant, ‘İstanbul’dan Endonezya’ya marka öyküleri’ adlı sunumunu gerçekleştirdi. Sunumunun başında küreselleşmenin batılılaşma ya da daha sık kullandığımız tabiriyle ‘Amerikanlaşma’ olmadığının artık tüm dünyanın kabul ettiği bir gerçek haline geldiğini vurgulayan Grant, Made With kitabında da geçen, Türkiye, Lübnan, Ürdün, Mısır, Irak, İran, Malezya, Katar, Dubai ve Malezya gibi gelişmekte olan ülkelerden marka hikâyelerini paylaştı.

Bugüne kadar hep ‘made by’ felsefiyle hareket eden markaların egonun ardına sığınarak gerçek kişiliklerini tüketiciden saklayıp, birtakım kahramanlarla kimliklerini özdeşleştirme yoluna gittiklerini fakat yeni pazarlama ve yeni medya düzeninde bunun yerini ‘made with’ trendinin aldığını söyleyen John Grant, yeni kitabı Made With’ten de örneklerin yer aldığı sunumunu katılımcılarla paylaştı.

Sunumdan bazı satırbaşları ve Türkiye’den örnek marka hikâyeleri

Craft With: Modern pazarlara uyumlu hale getirilmiş tasarımlarla sunulan ürünlerden örnekler veren Grant, Türkiye’den de bu konuda Muhteşem Yüzyıl’ın çok iyi bir örnek olduğunu söyledi. Hem kostüm hem de o dönemi yansıtan mekanların neredeyse mükemmel canlandırılışı sonucu ortaya inanılmaz bir çalışmanın çıktığını vurguladı. Yemeksepeti’nin de bu anlamda Türkiye’nin en iyi örneklerinden biri olduğunu ekledi.

Muhteşem Yüzyıl

Invent with: yeni teknolojiye insanlık ve hikaye katan buluşların yer aldığı örnekler arasında Türkiye’den Ekşi Sözlük’ün muhteşem bir fikir ve herkesin katılabildiği bir platform olması özelliğiyle öne çıktığını söyledi.

Ekşi Sözlük

Adopt with: Global örnekleri kendi kültürüne uyarlayan markalara ‘taklit’ denmesinin haksızlık olduğunu söyleyen Grant, bunun Türkiye’deki en başarılı örneklerinden birinin Markafoni olduğunu ve kadınlara özel e-ticareti başlatarak çok doğru bir iş yaptığını söyledi.

Markafoni

Fuse with: Doğu ve Batı’nın birleşimi örneklerin giderek çoğaldığı günümüzde, yerel pazarlara giren markaların çalışmalarından örnekler sunan Grant, Türkiye’de Pepsi’nin kendini Türk kültürüne yaklaştırmasını örnek gösterdi.

Pepsi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.