Efes’in gözü dışarıda

Alkollü içeceklere getirilen tanıtım yasağı, pazarlama stratejilerini değiştiriyor.

16.07.2013 - 14:38 | Ali Kuru

Akdeniz'in birasına, Akdenizli reklam: Efes Pilsen

Geçtiğimiz Mayıs ayının sonunda TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen, Haziran ayının başında da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayını alarak yürürlüğe giren yeni yasa, sadece alkollü içeceklerin zaten kısıtlı olan reklam seçeneklerini ‘hiç’e indirgemekle kalmadı, doğal olarak yasadan etkilenen markaları pazarlama stratejilerinde köklü değişikliklere gitmeye de zorladı.

Ülkemizin önde gelen bira markalarından Efes Pilsen, dış pazarları hedefleyen yeni reklam kampanyası ile yasal düzenleme sonrasında yeniden şekillenen pazarlama stratejileri konusunda ipucu veriyor. Marka, gelecek dönemde uluslararası pazarlara odaklanacağını gösteriyor.

Akdeniz’in birasına, Akdenizli reklam

Efes markası 60’tan fazla ülkeye ihraç ediliyor ve bu ülkelerin çoğunda tüketiciler marka ile ilk önce tatil için geldikleri Türkiye’de tanışıyorlar. Döndüklerinde ülkelerinde de bu lezzeti takip eden tüketiciler, Türkiye’deki tatilleri ile özdeşlesen güzel duygular Efes markası ile de eşleştiriyor.

Akdeniz'in birasına, Akdenizli reklam: Efes Pilsen

Efes Pilsen için ‘Made in Mediterranean’ isimli reklam filmini hazırlayan Rafineri reklam ajansında stratejik planlama uzmanı olarak görev yapan Ege Demirtaş, bu olgunun yaptıkları iletişim için kuvvetli bir çıkış noktası olduğunu dile getiriyor ve ekliyor; “Yurtdışındaki tüketicileretatili çağrıştıran duyguları sorulduğunda akıllarına ilk Akdeniz’in geliyor oluşunun, en önemli ortak motivasyonlarından birisi olduğunu gördük. Böylelikle kurduğumuz iletişim platformuyla ‘Gerçek Akdenizli’ Efes, yurtdışındaki hedef kitlesinin hayalindeki sıcak Akdeniz dünyasını sahiplendi.”

Rafineri, Efes Pilsen için hazırlanan reklam filminin ilk etapta Kazakistan, Gürcistan, Moldova ve Azerbaycan’da yayınlanmaya başladığını belirtiyor.

Künye:

Reklamveren: Efes Pilsen
Reklam Ajansı: Rafineri
İsim: ‘Made in Mediterranean’
Yaratıcı Yönetmen: Ayşe Bali ve Orkun Demirelli
Metin Yazarı: Gökhan Özdemir ve Melih Edis
Sanat Yönetmeni: Faruk Terzi
Marka Takımı: Zeynep Kızılcan
Stratejik Planlama: Ege Demirtaş
Müşteri Temsilcileri: Afina Akoeva, Selda Çelik, Didem Aysan
Ajans Prodüktörü: Selen Tezol ve Selin Ceylan
Yapım Şirketi: Spark
Yönetmen: Nicolas Caicoya
Müzik: Ay Beyaz Deniz Mavi, Söz ve Müzik – Selahattin Sarıkaya, Vokal – Junaito
Mecra: TV
İlk Yayın Tarihi: 03.07.2013, Azerbaycan

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.