E-atıklardan dönüştürülen olimpiyat madalyaları tanıtıldı

Tokyo 2020 madalyaları görücüye çıktı.

24.07.2019 - 16:23 | Sencer Uçar

E-atıklardan dönüştürülen olimpiyat madalyaları tanıtıldı

2016 Yaz Olimpiyatlarının geride kalmasının hemen ardından elektronik atıkların dönüştürülmesiyle hazırlanacağı açıklanan Tokyo 2020 madalyaları tanıtıldı.

2020 Yaz Olimpiyat Ve Paralimpik Oyunlarında kullanılacak madalyalar için Japon halkı iki yıl boyunca 6 milyon 200 bin cep telefonu bağışladı. Japon kent, kasaba ve köylerinin yüzde 90’ının katıldığı bağış sürecinin sonucunda elde edilen 32 kilogram altın, 3,5 ton gümüş ve 2,2 ton gümüş, 5 bin madalyanın yapımında kullanıldı.

Rio’da düzenlenen 2016 Yaz Olimpiyatlarında dağıtılan madalyalarda da bir miktar geridönüştürülmüş malzeme kullanılmıştı ancak organizatörlere göre, Tokyo’da boy gösterecek madalyalar olimpiyat tarihinin ilk sürdürülebilir örnekleri.

Yönetmelik gereği önyüzünde Panathinaiko Stadyumu önündeki zafer tanrıçası Nike’ın, ikonik beş halkanın ve oyunların resmî adının yer aldığı madalyaların tasarımları çeşitliliği ve sporda rekabet eden ve çok çalışan insanların onurlandırıldığı bir dünyayı temsil ediyor.

Kaynak: Bbc.com, The Verge

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.